Cannes'da yıldızlar geçidi!

74. Cannes Film Festivali yıldızların kırmızı halı yürüyüşüyle başladı.


74. Cannes Film Festivali, jüri başkanı Spike Lee , Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, ABD'li oyuncu Jodie Foster ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın sahnede yaptığı Korece, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce duyurularla başladı. Salgın nedeniyle geçtiğimiz yıl iptal edilen ve bu yıl da ertelenen festival görkemli bir açılışla sinemaseverle buluştu. Açılışın ilk gününde kırmızı halıda yıldız isimler boy gösterdi.

Gösterim dışında bir de tören düzenlendi ve Spike Lee ile Jodie Foster'a özel ödülleri takdim edildi. Festivali ve sinema salonlarını özleyen sinemaseverler ve sektör insanları etkinlik alanlarını doldurdu. İki yıldan uzun süre sonra ilk kez dün kırmızı halının serildiği Cannes Film Festivali'nin açılışında, Fransız yönetmen Leos Carax 'ın 'Annette' filminin ilk gösterimi yapıldı. Fantastik bir müzikal olan 'Annette'de, Adam Driver ile Marion Cotillard başrolleri paylaşıyor.

Açılış töreninde aynı zamanda geçen yıl Palme d'Or (Altın Palmiye) kazanan Parazit (Parasite) filminin yönetmeni Bong Joon Ho ve Cannes'a ilk kez 13 yaşında Martin Scorsese 'nin 'Taksi Şoförü' filmiyle katılan Jodie Foster onur konuğu olarak yer aldı.

2020'de Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle iptal edilen festivalin bu yılki kutlamalarına, aralarında Pedro Almodovar, Jessica Chastain , Helen Mirren ve Bella Hadid'in de bulunduğu birçok ünlü isim katıldı.

Festival, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından küresel sinemayı büyük ölçekte canlandırmayı hedefliyor.

Ana yarışmanın jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen Spike Lee'nin yapacağı ve 17 Temmuz'a kadar sürecek Cannes Film Festivali'nde 24 film Altın Palmiye için yarışacak.