Cannes organizatörlerinden radikal çıkış!

74. Cannes Film Festivali salgın sebebiyle yaz aylarına ertelenebilir.


Pandemi nedeniyle 2020 yılı organizasyonu iptal edilen Cannes Film Festivali'nin 2021 planlarında değişiklik olabileceği konuşuluyor. France24’ın haberine göre festival yönetimi, bu yılki festivali mayıs ortasındaki tarih yerine festivalin haziran sonuna ya da temmuz ayının ilk günlerine ertelemeye hazırlanıyor.

Her yıl mayıs ayında düzenlenen ancak geçtiğimiz yıl tarihinde ilk kez yapılamayan Cannes Film Festivali’nin, bu yılki organizasyonunun pandemi şartlarında kayda değer bir değişiklik olmadığı için ileri bir tarihe erteleneceği konuşuluyor.  Ancak festival yönetiminin ne olursa olsun bu yılki festivali iptal etmemeye kararlı olduğu belirtiliyor.

hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Cannes Film Festivali, pandemi nedeniyle gerçekleşememiş bunun yerine eylül ayında dört filmin ve festivalin kısalarının gösterildiği bir etkinlik gerçekleştirilmişti. Eylül ayındaki bu etkinlik sırasında Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure, 2021’deki festivali mutlaka fiziki gösterimlerle gerçekleştirmek istediklerini, ancak festivalin tarihinde bir değişiklik olabileceğini belirtti.

11-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival için şimdiden alternatif tarihler düşündüklerini ve bu tarih aralıklarını şehir yönetimine bildirdiklerini söyledi. Gelen son bilgilere bakılırsa festivalin bu alternatiflerden birine yönelmesi an meselesi.

Gündemdeki alternatif, festival tarihinin mayıs ortasından haziran ayı sonlarına ya da temmuz başına kadar ertelenmesi. Bununla birlikte, organizatörler hayranlara etkinliğin '2021'de kesinlikle gerçekleşeceğine' dair güvence veriyor. Fransa’dan gelen bu haberler festivalin tarihinin değiştirileceğini gösterse de, bu değişikliğin bir süre daha resmi olarak açıklanmayacağı belirtiliyor.