Cazibe merkezi Türkiye!

Türkiye geçtiğimiz yıl da yabancı sinema sektörünün cazibe merkezi oldu.


Doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve iklimiyle çekim yapmaya çok elverişli bir ülke olan Türkiye'nin yabancı yapımlar için gözde olması adına yıllardır çalışma yapılırken Türkiye bir önceki yılda olduğu gibi 2020 yılında da yabancı film sektörünün en çok tercih ettiği ülkelerden biri oldu.

2019 yılında 275 yabancı yapımın çekildiği Türkiye'de, bu rakam geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle 120'ye düşmesine rağmen salgı sonrası tekrar artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Özellikle son yıllarda '007 James Bond' filmi olan 'Skyfall'un yanı sıra, 'The Water Diviner', 'Inferno', 'Argo', 'Taken 2', 'The Accidental Spy' ve 'Charlie's Angels'in de aralarında yer aldığı filmlerin Türkiye'de çekilen sahneleriyle bu çalışmaların semeresi büyük ölçüde alındı. 2020'de Türkiye'de çekilen yabancı yapımlar arasında en ünlü olanı Guy Ritchie 'nin yönettiği 'Five Eyes' adlı sinema filmi oldu. Jason Statham 'ın başrolünde yer aldığı filmin çekimlerinin 2 aylık bölümü Antalya'da gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin çekim merkezi haline dönüşmesi için yabancı yapımlara maddi destek de veriyor. 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında Türk yapımcılarla gerçekleştirilen ortak yapım üreten veya Türk şirketlerinden yapım hizmeti alan yabancı yapımlara maddi destek sağlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı en az destek miktarları şöyle;

Uzun Metrajlı Film: 6 milyon TL
TV Dizisi: 1 milyon TL (Bölüm başına)
Belgesel: 1 milyon TL