‘Cem Yılmaz filmimi araklamış’

Levent Kırca, Yılmaz’ın yeni filminin kendi filmine benzediğini iddia etti.Levent Kırca davacı: ‘Cem Yılmaz filmimi araklamış’

Levent Kırca, Yılmaz’ın ‘Pek Yakında’ filmiyle, 2001 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini kendisinin üstlendiği ‘Son’ filmiyle benzerlikler gösterdiğini iddia etti.

Cem Yılmaz’ın ‘Pek Yakında’ filminde intihal (alıntı ifadeler ve fikirler için kaynak göstermemek) yapıldığını iddia eden Kırca, Yılmaz’a 10 bin TL maddi tazminat davası açtı.

Kırca her iki filmin isimlerinin bile benzerlik gösterdiğini belirterek, “Cem Yılmaz’ın filmini izleyenler Twitter’da ‘Levent Kırca’nın filmini çalmışsın’ diye yazmışlar. Benim de o şekilde haberim oldu. Hemen izledim. Hakikaten filmimin her şeyini araklamış. İsimleri değiştirmiş. Dehşete düştüm, çok şaşırdım” dedi.

Finali bile aynı

Kırca, “Bir insan bunu nasıl yapar. Bir iki sahne benzeyebilir, bu rastlantıdır dersin. Ama bir film baştan sona bütün kurgusuyla, çatısıyla beraber aynı şekilde nasıl olur. Bu tarz ithamlarda bulunmak benim hiç tarzım değil. Filmin finali bile aynı şekilde bitiyor” diye konuştu.

Dilekçede iki filmin benzerlikleri şöyle sıralandı

- Her iki film de, figüranlık yapan başrol oyuncusunun oynadığı filmin gösterilmesi ile başlamaktadır. Her iki filmde başrol oyuncusu işsiz.

- Her iki filmde de; kısıtlı maddi imkanlarla film içinde film çekme hikayesi üzerine kurgulanmıştır.

- Her iki filmde de başrol oyuncusu bulmak için ünlülerin kapısına gidilir.

- Her iki filmde de çekilecek film kısıtlı imkanlarla, figüran başrol oyuncusunun üstün çabalarıyla tamamlanabilmektedir.

- Her iki filmde de; şöhreti bitmiş, yaşlanmış profesyonel olmayan sanatçılar filmde oynatılmıştır.

Okan Işık - Bugün Gazetesi