Çevre filmi Kovan'dan yeni fragman!

Meryem Uzer başrollü çevre filmi Kovan'dan vizyon öncesi son fragman!


Yönetmenliğini ve senaristliğini Eylem Kaftan 'ın yaptığı çevre filmi Kovan'dan vizyon öncesi son fragman da geldi.

Yapımcılığını Eylem Kaftan ve Canol Balkaya'nın yaptığı filmin başrollerini Meryem Uzerli ve Feyyaz Duman 'ın paylaşırken ikiliye Hakan Karsak , Burcu Salihoğlu ve Şennur Nogaylar eşlik ediyorlar.

Kovan ortaokul öğrencisiyken Almanya'ya gönderilen ve memleketi Artvin'le bağı gitgide zayıflayan Ayşe'nin, annesinin hastalanmasıyla çocukluğunu geçirdiği sisli dağ köyüne geri dönüşüyle başlıyor.

Annesi ölmeden önce Ayşe'den aile mesleği arıcılığı çekip çevirmesini ister. Çocukluktan beri en büyük korkusu arı olan Ayşe annesinin son arzusunu yerine getirmeye söz verir. Kafkas arısının gen merkezi olan köyüne modern teknikler getirerek, geleneksel arıcılarla çatışmaya başlar. Kovanlarına dadanan vahşi bir ayı ise hayatını ve kovanlarını tehdit eder. Sonunda tabiat ananın Ayşe'ye beklenmedik sürprizleri olacaktır.

Çevre duyarlılığı yüksek bir film

Türkiye'de tür çeşitliliğinin en yüksek olduğu bölgelerden biri olan, biyosfer rezerv alanı olan Artvin Borçka'ya bağlı Macael'de çekilen Kovan, tehdit altında olan doğal kaynaklarımızın modern insana direnmesini anlatan bir 'doğa' filmi. İnsanın doğanın dengesini bozmasının gezegenimiz ve insanlık için nasıl ölümcül sonuçlar doğuracağını 2020 yılı pandemi süreciyle bize yeniden hatırlatan Kovan, bu anlamda zamanın ruhunu yakalayan, insanı doğayla kurduğu ilişkiye dair farkındalığa çağıran bir 'çevre' filmi.

Ödül yolculuğu

2019 yılında Kayseri Film Festivali'nde Serdar Ünlütürk 'le En İyi Görüntü Yönetmeni ve Uluslararası Malatya Film Festivali'nde ise Eylem Kaftan'la En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan Kovan Uluslararası Ankara Film Festivali ana yarışmasına da seçildi. Vizyon yolculuğundan sonra da festival yolculuğuna önemli uluslararası festivallerde devam edecek Kovan, sırasıyla sonbaharda İspanya, İsviçre, Almanya, ABD ve Bangladeş gibi pek çok ülkenin uluslararası festivallerinde ülke prömiyerleri yaparak festival yolculuğuna devam edecek.

Kovan, 25 Eylül'de Türkiye sinema salonlarında gösterimde olacak.