Çin sinemasının gururu!

Çin sinema tarihinin yüz akı Sekiz Yüz'den alt yazılı ilk fragman ulaştı.


21 Ağustos'ta Çin geneli sinema salonlarında vizyona giren Sekiz Yüz (Ba Bai / The Eight Hundred) filminden Türkçe altyazılı ilk fragman geldi.

Şu ana kadar gösterdiği gişe performansıyla yapımcılarını memnun eden film, şimdiden Çin tarihinin en çok izlenen filmlerinden biri olmayı başarmasının yanı sıra dünya genelinde 2020 yılının en çok hasılat elde eden -şimdilik- ikinci filmi konumuna da yükseldi.

1937 yılında Şangay'da yaşanan gerçek bir olaydan uyarlanan Sekiz Yüz, kendilerini Si Hang deposunda sıkıştıran işgalci Japon ordusuna karşı amansız bir mücadele veren 800 Çin askeri ve sivilin hikâyesini anlatıyor. 80 milyon dolar bütçeyle çekilen ve iddialı savaş sahneleriyle son dönemin başarılı savaş filmleri Dunkirk ve 1917 ile kıyaslanan film, vizyondaki ilk hafta sonundan itibaren gişede görkemli bir performansa imza attı.

Geçen hafta sonunda elde ettiği 21,5 milyon dolar hasılatla Çin genelinde toplam 387 milyon dolar hasılatı geride bırakan Sekiz Yüz, şimdiden Çin tarihinin en çok hasılat toplayan filmleri listesinin ilk 10'una adını yazdırmış durumda.

2020 yılını, dünya genelinde en çok hasılata erişen film olarak kapatma şansı bulunan yapım 25 Eylül'de Türkiye sinemalarındaki yerini alacak.