Disney'den Moana hakkında ilginç bilgiler

Beklenen animasyon 20 Ocak'ta vizyona giriyor.


Süslenmek - Moana filmde yedi kostüm giyiyor. Bunlara, karakterin çocukken okyanus karakteriyle tanıştığında giydiği kırmızı ağaç kabuğu kumaşı (tapa) elbise de dâhil.

•   Moana'nın başlıca kostümünde tapa bluz ve pandanus etek, altında da kırpık pandanus iç eteği var. Kostüm tasarımcı Neysa Bové, bir maceracıya uygun olması için bu kostümü yaratmış. Bové şöyle diyor: 'Eteğin önünde rahat hareket etmeyi sağlaması için yırtmacı var. İster yüzsün, ister koşsun, ister kanosunu kullansın.
•   Bir dans sahnesinde giyilen çok detaylı bir kostüm sadece altı saniye görülüyor.
•   Samoa'nın Taualuga törenlerinden esinlenen Bové, Moana için deniz kabuğu ve incilerle kaplı bir tören kıyafeti yapmış. Tuiga'sının -ya da saç süsünün- asilliğin bir sembolü olarak okyanustan toplanan kabuklar ve kırmızı tüyler var.
•   Moana'daki tüm karakterlerin kostümleri, 2000 yıl önce mevcut olan malzemelerden yapılmıştır.

Saç durumları - Maui'nin ilk tasarımlarında, özgün bir tarz yoktu. Aslında sert görünümlü ve kelleşmekte olan bir görüntüsü vardı. Ama Tahiti'li Oceanic Story Trust danışmanları, filmin yapımcılarına, birçok farklı efsaneye konu olan Maui'nin, aslında bayağı saçlı biri olarak hayal edildiği yönünde tavsiye verdi. Dolayısıyla karakter tasarımcılar bu görüntüyü yaratmaya koyuldu ve bir grup teknisyen de bunu nasıl hayata geçirecekleri üstünde çalışmaya başladı.
•   Moana'nın kıvırcık saçına, su altında epey vakit geçirmesi sebebiyle ıslak bir görünüm katmak için teknolojide rötuşlara gidildi. Ressamlar, görüntüyü mükemmelleştirmek için benzer saçlı gönüllüleri stüdyoya çağırıp saçlarını ıslattı.

Pinokyo'ya selam - Maui'nin dövmeleri arasında, vicdanını temsilen Maui'nin iki boyutlu bir temsili olan Mini Maui var. Tercih etmediği zamanlarda bile doğru şeyi yaptığını garantiliyor. Mini Maui, Walt Disney Animasyon Stüdyolarının başarılı animasyoncusu Eric Goldberg ve ekibi tarafından geleneksel elle çizim teknikleri kullanılarak animasyonlaştırılmış ve genelde de, 1940'ların uzun metraj filmi Pinocchio'da baş karakterin vicdanını temsil eden Jiminy Cricket'la karşılaştırılmış.

Çok alçak - Tamatoa, güven sorunları olan 15 metrelik yengeç, neredeyse kendisi kadar hoş olan egzotik biyolüminesan bir dünyada yaşıyor. Canavarların dünyası olan Lalotai, fantastik bir yer ve okyanus zemininde yer alıyor. Hatta, adını da alışılmadık konumu sebebiyle almış. Proto Polinezya dilinde Lalo 'altında', Tai de 'deniz' demek.

Foşur foşur - Moana'da okyanus dekor olmanın ötesine geçiyor, bir karakter oluyor. Animasyonların okyanusa poz verdirip, karakterin duygu ve ruhunu göstermelerini sağlayacak performanslar yaratacak bir iskele kurma görevi üstlenen iskele kurulum elemanları, dalga şeklinde kıvrımlı bir iskele kurdular ve bu iskele de hikâyenin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilirdi.
•   İskele, karakter ve animasyona poz verdirmek ve performans yaratmaya müsaade etti.
•   Efekt ekibi görüntüyü geliştirmek için su efektlerini ekledi - akan su, sıçrama ve damlamaları.
•   Yaratıcı süreçte, Tangled'da Rapunzel'in saçı için geliştirilen yöntem derinlemesine incelendi.

Aptalca bir fikir - Filmin baştaki versiyonlarında, Heihei zeki ve işveliydi ama yapımcılar karakterin benzersiz olmadığını düşündü. Pek çok kişi horozun filmden hepten çıkarılmasını istedi ama hikâye ekibinden küçük bir grup, karakterin kalması için birkaç gün boyunca beyin fırtınası yaptı. Çözümleri ne mi oldu? IQ'sunu düşürmek. Sundukları fikir insanları o kadar güldürdü ki, Heihei'nin kalmasına karar verildi.
•   Yapım ekibi sadece Heihei'nin değil Maui'nin şahini -Maui'nin büyülü olta kancasıyla şekil değiştirttiği karakter- için de tüyden bir tünel yaratmak zorunda kalmış. Tüyler, bilgisayar animasyon ekibi için zor olmuş çünkü hepsinin birbirinin üstünde olması gerekiyormuş.

Araştırma

Doğrusunu bulmak - Pasifik Adaları'nda geçirdikleri zamandan ilham alan filmciler, ziyaretlerinde tanıştıkları bazı insanlarla çalışmaya devam etmiş. Danışmanlardan oluşan bu grup Oceanic Story Trust (OST) olarak bilinmeye başladı. The Trust'ta Disney'in yaratıcı ekibiyle birlikte çalışan antropologlar, eğitimciler, dilbilimciler, dövme ustaları, koreograflar, Haka savaş dansıyla uğraşanlar, usta navigasyoncular ve kültürel danışmanlar var.

Her yer ıslak - Filmin büyük kısmı ya okyanusta ya da yakınında geçtiği için yapım ekibi, ikna edici bir okyanus yapmak için sistem ve süreç oluşturmak konusunda çok uğraşmış. Suyun netliğini anlamaya kararlı olan ekip 15 metre uzunluğunda bir iskele kurmuş. Gri, siyah ve kırmızı boyalı bir dizi top, bir buçuk metre aralıklarla bir ipin ucunda sarkıtılmış ve San Diego'daki Mission Bay, Van  Nuys'ta, Bora Bora açıklarında su altında fotoğraflanmış. Bunu gümrükten geçirdiğinizi düşünsenize!

Yıldızlar dizilmiş - Moana'daki yıldızlı gökyüzünü yaratmak için yapımcılar, 2000 yıl önce Pasifik Adaları göklerinden yıldızların nasıl görüneceğini araştıran astronomlardan yardım almış.
•   Okyanusya adı aynı olan ve diğer yerlerde de Akrep takımyıldızı olarak bilinen gerçek bir takımyıldızından esinlenilen Maui'nin kancası, karakterin en gözde varlığını yansıtması için tasarlanmıştır.

Her şey profesyonel - Lin-Manuel Miranda , Opetaia Foa'i ve Mark Mancina , Yeni Zelanda'da, en büyük Polinezya kültür festivallerinden biri olan Pasifika'da buluşmuş. Geldikten kısa süre sonra Miranda, dansa eşlik etmesi için dansçılardan biri tarafından sahneye çıkarılmış. Meğer bu diğer seyircilerin de olduğu bir yarışmaymış ve o kazanmış.
•   Mancina şöyle diyor: 'Ben iki gündür oradaydım zaten ve tuvaletlerin bile yerini bilmiyordum. Bu sırada Lin sahneye çıktı ve yarışma kazandı.  O çok yetenekli bir adam.'
•   Foa'i şöyle diyor: 'O kadar etkilenmiştim ki, bu iş için doğru adam bu adam diye düşündüm. Bir araya geldiğimizde, arada sihir gibi bir şey oluştu.'

Benimle dans et - Yapım ekibi, Polinezya dansları koreograflarını, animasyoncular için hareketlerin koreografisini yapmaları ve hareketleri göstermeleri için stüdyoya davet etti. Ressamlar izledi, çizim yaptı ve her hareketin anlamını profesyonellerden öğrendi.

İlham kaynağı

Bu çok klasik - Moana'nın yönetmenleri John Musker ve Ron Clements 'in yönetmenliğini yaptığı Disney'in Aladdin'i, Moana'nın animasyon ortak sorumlusu Hyrum Osmond'ın çocukken animasyoncu olmasını istemem sebebiymiş ve yıllar sonra kendini Aladdin'in animasyoncularından biri olan Eric Goldberg'le Moana'da çalışırken bulmuş.
•   Goldberg bu kariyerin peşinden gitmeyi Dumbo sayesinde istemiş.
•   Moana'nın yönetmeni, aynı zamanda Aladdin'i de yöneten John Musker, Sleeping Beauty ve Pinocchio'dan ilham almış.

Denizin altında - 9 yaşındayken Lin-Manuel Miranda, The Little Mermaid'den çok ilham almış. Dolayısıyla Mermaid yönetmenleri John Musker ve Ron Clements, yeni bir film olan Moana için 25 yıl sonra kapısını çalınca, Miranda da seve seve projeye dâhil olmuş.

•   Miranda, Moana'dan resmi teklif aldığı hafta, ilk çocuğunun doğacağı haberini de almış.
•   Yapım ekibi, Miranda'nın oğlunun adını Sebastian koymasına çok gülmüş. The Little Mermaid'deki Karayip yengecin karakterinden esinlenerek mi bu ismi koyduğuysa muamma.