Efsane filmin oyuncusu hayatını kaybetti!

Çağrı filminin Bilal-i Habeşî'si 81 yaşında hayatını kaybetti.


Dünyaca ünlü yönetmen Mustafa Akkad 'ın yönettiği efsane film Çağrı'nın Bilal-i Habeşî'si Ali Ahmed Salem 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mustafa Akkad'ın sinema sanatına yaptığı katkılarla bir şaheser haline gelen ve İslamiyet'in doğuşunu konu alan 1977 yapımı Çağrı filminde Kabe'de ilk ezanı okuyan Bilal-i Habeşî'yi canlandıran oyuncu Ali Ahmed Salem 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Uzun yıllardır hastalıkla mücadele ediyordu

Çağrı (The Message) filminin en etkileyici sahnelerinden biri Mekke'nin fethinde yaşananlar olmuştu. Bilal-i Habeşî'nin Müslümanları namaz kılmaya çağırdığı anlar filmin tüyleri diken diken eden sahneleri arasında yerini aldı. Hafızalara kazınan bu etkili sahnede Bilal-i Habeşî'ye Libyalı oyuncu Ali Ahmet Salem hayat vermişti. Tarihe geçen 81 yaşındaki oyuncu uzun yıllardır hastalıkla mücadele ediyordu. Salem dün vefat etti.

Kariyerine radyocu olarak başladı

Bingazi'de doğan Salem, kariyerine radyoda yayıncı olarak başladı. Daha sonra Libya televizyonunda haber spikerliği yaptı. 'Dilimiz ve Edebiyatımız' adlı bir program ile bir gezi belgeseli hazırlayıp sundu. Oyuncu olarak ise 'Şairler Mahkemesi' adlı bir komedi dizisinde yer aldı.

Arap dünyasının en etkili ismi haline geldi

Ancak ona şöhreti, Çağrı filminde canlandırdığı Bilâl-i Habeşî rolü getirdi. Filmdeki rolünün ardından yönetmen Mustafa Akkad ile bağları kopmadı. Çöl Aslanı filminde Akkad'ın yönetmen yardımcısı oldu. Bundan sonra ise oyunculuğa devam etmedi. Salem Çağrı filminin son sahnesine atıfta bulunarak, 'Mekke'nin fethinden bu yana hala işsizim' şeklinde açıklama yapmıştı. 2017 yılında Kahire'deki Arap Bilgi Bakanları Konseyi tarafından Arap dünyasının etkili 48 ismi arasında gösterilmiş ve ödül almıştı.

Bilal-i Habeşî rolüne önce Muhammed Al i talip olmuştu

Tarihe geçen Çağrı filmin senaryosu, yönetmenliği ve oyunculukları büyük beğeni toplamıştı. Film hazırlığı sırasında Akkad, efsanevi boksör Muhammed Ali'nin Bilâl-i Habeşî rolünde oynamak istediğini açıklamıştı. Akkad, bu talebin filmin mesajının önüne geçeceği düşüncesiyle reddetmişti.