Elleri öpülesi annelerimize sevgiyle...

Anneler Günü'ne özel hep birlikte izleyebileceğiniz anne temalı filmler!


Bu hafta sonu anneler günü kutlanacak. Varlık sebebimiz olan annelerimize teşekkürler edilecek, elleri öpülecek en azından bir çiçekle gönülleri alınacak. Hayatta olmayan anneler ise belki mezarında ziyaret edilecek belki de bir fatiha ile hatırlanacak.

Bizler de ailecek izleyebileceğiniz anneler gününe özel filmleri sizler için sıraladık. Tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun. İyi seyirler...

Yavrum (1978)

Orhan Aksoy 'un yönettiği, Hamdi Değirmencioğlu 'nun senaryosunu yazdığı ve Zeynep Değirmencioğlu , Semra Sar ve Metin Serezli 'nin başrolleri paylaştığı filmde henüz bebekken öldüğü söylenip annesinden koparılan Ayşe ve annesinin sürpriz bir şekilde kavuşması anlatılıyor.

Emine hamileyken kocası Ali askere gider. O da ebe Nazife’nin yardımıyla bir evde iş bulur. Bir süre sonra Emine doğum yapar ve Ayşe adında bir kızı olur. Evin sahibi Handan ve Cemal ebe ile anlaşarak Emine’ye tuzak kurarlar. Emine’yi askerde olan kocasını ziyaret etmeye gönderip Ayşe’yi kaçırırlar. Böylece Handan, kendisini reddeden babasından para almayı umut eder.

Emine döndükten sonra ebe Ayşe’nin öldüğünü söyler. Bu yüzden Emine de başka bir yere göç eder. Ali askerden dönünce ne karısını ne de kızını bulabilir. Yıllar sonra Ayşe büyür ve bir arkadaşının çiftliğine tatile gider. Ayşe, gittiği tatilde bir sürprizle karşılaşacaktır.


Anneler Günü (1973)

Aram Gülyüz 'ün yönetmenliğinde çekilen filmin senaryosunu Hamdi Değirmencioğlu kaleme almış. Filmin başrollerinde ise Zeynep Değirmencioğlu, Ayten Gökçer ve Aytaç Arman yer alıyor.

Film, yıllar sonra birbirine kavuşan bir anne ile kızının hikâyesini anlatıyor. Ayşe, henüz bir bebekken annesi Nevin’den ayrılmak zorunda kalır. Nevin’in Tuncer ile olan evliliği, yıllar önce kayınvalidesi Firdevs Hanım yüzünden bitmiştir. Firdevs Hanım, Nevin’in oğlu Tuncer’e uygun olmadığını düşünmektedir. Mahkemede konuşan yalancı şahitler, Nevin’in ilgisiz bir anne olduğunu söyleyerek annenin kızından ayrılmasına sebep olur. Firdevs Hanım ve babasının isteğiyle yurtdışına götürülen Ayşe, yıllar sonra kanuni bir zorunluluk gereği bir aylığına annesiyle birlikte yaşamak zorunda kalır. Nevin, yıllardır görmediği kızını heyecanla beklemektedir. Fakat Ayşe, Nevin dâhil herkese karşı son derece soğuk ve mesafeli davranır. Ancak zamanla annesiyle ilgili gerçeği öğrenecektir.


Gelinlik Kızlar (1972)

Yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz 'ın oturduğu filmin senaryosu Hamdi Değirmencioğlu'na ait. Başrollerde ise Sadri Alışık , Meral Taygun , Zeynep Değirmencioğlu, Yeşim Tan ve Ayşin Atav var.

Sadi ile Nevin birbirlerine sırılsıklam aşıktırlar. Ve bu aşkın sonucu hayatlarını birleştirirler. Mutlu mesut bir hayat yaşamaktadırlar. Ta ki Nevin’in eski kocası ortaya çıkana kadar. Nevin’in eski kocası birden bire Sadi ile Nevin’in arasına çok kötü bir olayla girmek ister.Bunu engellemek isteyen Nevin eski kocasını öldürür ve hapse girer. Olayın iç yüzünü bilmeyen Sadi, kızlarını Nevin'den koparır.


Analar Ölmez (1976)

Perihan Savaş , Sezer İnanoğlu ve Serdar Gökhan 'ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmeni Ertem Göreç . Senaryoda yine Hamdi Değirmencioğlu'nun imzası var.

Film, bir anne ile oğlunun kavuşmasını konu edinir. Sezer, babası ve hizmetçileriyle birlikte yaşayan bir çocuktur. Her şeye sahip olmasına rağmen annesinin eksikliğini yaşamaktadır. Bir gün annesinin aslında doğum sırasında ölmediğini öğrenir. Annesiyle görüşmek ve onu eve getirmek niyetindedir. Bu niyetini babasının haberi olmadan gerçekleştirmek için bir plân yapar. Hizmetçilerin ve annesinin de desteğiyle plânını adım adım uygulamaya başlar.


Kızım (1973)

Yönetmenliğini Ülkü Erakalın 'ın yaptığı ve Bülent Oran 'ın senaristliğini üstlendiği filmin başrollerinde Yıldırım Önal , Fatma Girik , Fatma Belgen ve Aliye Rona var.

Film, hayattaki tek varlığı olan kızını mutlu etmek için her şeyi göze alan Fatma'nın başına gelenleri konu edinmektedir.


Neşeli Günler (1978)

Orhan Aksoy'un yönettiği ve Sadık Şendil 'in senaristliğin üstlendiği filmde başrolleri Şener Şen , Adile Naşit , Münir Özkul , Ayşen Gruda , İhsan Yüce paylaşıyor. Diğer rollerde ise Oya Aydoğan , Ahmet Arıman , Feridun şavlı, Ahmet Sezerel , Zeki Alpan yer alıyor.

Filmde, anlamsız bir tartışma sonucu dağılan bir ailenin yıllar sonra yeniden bir araya gelmesi anlatılır. Turşuculuk yapan Saadet ve Kazım, turşu yapımı konusunda tartışır ve boşanırlar. Çocuklardan üçü babada, üçü de annede kalır. İkiye ayrılan kardeşler yıllarca birbirlerini tanımadan büyürler. Yıllar sonra kardeşlerin rastlantı sonucu tanışması önce karmaşayı ve ardından aileyi bir araya getirecektir.


Kızım Olmadan Asla (1991)

ABD yapımı filmin yönetmen koltuğunda Brian Gilbert oturuyor. Senaryosunu  Betty Mahmudi ve William Hoffer ikilisinin üstlendiği filmin başrollerinde ise Sally Field , Alfred Molina , Sheila Rosenthal , Roshan Seth ve Sarah Badel var.

Yıllardır evli olan İranlı doktor Mudi ve Amerikalı Betty Mahmudi Amerika'da yaşamaktadırlar. Mudi Betty Mahmudi'yi İran'a ilk defa gitmeye ikna eder. Betty'nin Ortadoğuya gitmek hakkında korkuları olsa da, kocasının sempatisi ağır basar ve kabul eder. Tahran'a iner inmez Betty başına türban bağlamak zorunda kalır. Türbanın önünden biraz saçı gözüktüğü için tutuklanmayla karşı karşıya kalır. Kocasının ailesi fanatik muhafazakar Müslüman bir ailedir. Tatillerinin sonuna doğru Betty'nin kocası işinden kovulduğunu ve artık Tahran'da yaşıyacaklarını Betty'e söyler. Kocasının birdenbire tüm davranışları değişmiştir. Kocası Betty'i döver, kredi kartlarını, parasını, kimliğini alır. Betty ve kızı artık birer tutsağa dönüşmüştür. Betty büyükelçilikle temas kurmaya çalışsa da kocası bu duruma engel olur.


Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Tunç Başaran 'ın yöenttiği ve senaryosunu da Başaran'la birlikte Feride Çiçekoğlu 'nun kaleme aldığı filmin başrollerinde Nur Sürer , Ozan Bilen , Füsun Demirel , Rozet Hubeş ve Güzin Özipek yer alıyor.

Filmde hapis yatan annesiyle birlikte zindan hayatı yaşayan Barış'ın hikayesi anlatılıyor. Annesinin hapis cezası yüzünden hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkumların neşe kaynağıdır. Siyasi mahkumlardan biri olan İnci ile arasındaki yakınlık diğer bütün mahkumlarla olandan çok daha farklıdır. Küçük Barış ile İnci arasında gelişen bu sevgi dolu dostluk, hapishane duvarlarını bile delen koskoca bir dünya yaratmalarını sağlayacaktır.