'Emma'nın vizyona girmesine sayılı günler kaldı!

Jane Austen’ın romanından uyarlanan film için geri sayım başladı.


Jane Austen ’ın en sevilen eserleri arasında yer alan Emma, ilk kez aynı isimle 1996 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunulmuştu. Gwyneth Paltrow başrollü film, hikayeye içinde bulunduğu döneme göre modern bir soluk getirmişti. Filmin yeni uyarlamasında başrolde göreceğimiz isim The Witch, Peaky Blinders, Split gibi yapımlarla adını duyuran Anna Taylor-Joy olacak. 

Filmin uyarlamasında göze çarpan bazı değişiklikler var. Emma’nın yönetmeni Autumn de Wilde ve senarist Eleanor Catton , karakterlerin hikayelerini biraz değiştirmeyi tercih etmiş. Autumn de Wilde mutlu klasik bir son yerine çok daha farklı ve zorlu bir sona sahip olacaklarını açıkladı. Wilde, izleyicinin kendini daha çok filmin içinde bulabilmesi ve hikayeyi izleyiciyle birlikte geliştirmeyi tercih ettikleri için böyle bir karar aldığını söyledi. 

Emma'yı olgunlaşmaya zorlarken, sempatik hale getirmek isteyen yapımcılar, yeni uyarlamada Harriet’in rolünün daha büyük olduğunu da söylüyor. Autumn de Wilde'a göre, edebi adaptasyonlardan daha farklı bir son görmek için başrol ile diğer karakterlerin ilişkisini daha zor hale getirdiğini ifade etti. 

Filmin konusu 

Zeki, zengin ve bekar Emma Woodhouse hayatından son derece memnundur ve evliliğe veya kimsenin aşkına ihtiyaç duymaz. Hayatta en sevdiği şey ise arkadaşlarına ve sevdiklerine uygun eşler bulmaktır. Yakın arkadaşı Bay Knightley’nin tüm uyarılarını görmezden gelerek vesayeti altındaki Harriet Smith’e uygun bir eş ayarlamaya kalkınca, özenle yaptığı planlar ortaya çıkar ve hiç beklemediği sonuçlarla karşı karşıya kalır. Bu sancılı dönemde Emma belki de hayatında hiç yapmadığı hataları yapacak ve belki de daha önce keşfetmediği bir çok maceraya yelken açmak zorunda kalacaktır!

'Emma' izleyiciler tarafından hala ilgi çekici bir hikaye olarak görülüyor. Bir film eleştiri sitesi olan Rotten Tomatoes’da film için kullanılan oy %88 beğeniye ulaşmış durumda. 

Anya Taylor-Joy , Johnny Flynn , Mia Goth, Bill Nighy , Gemma Whelan , Callum Turner , Josh O’Connor ve Miranda Hart gibi isimleri bir araya getiren film, 24 Nisan’da vizyona girecek.