En İyi Kısalar Açıklandı

11. Akbank Kısa Film Festivali yarışması sonuçları belirlendi.



37 ülkeden toplam 712 kısa filmin katıldığı yarışma bölümüne başvuran yapımlar arasından yapılan değerlendirme sonucunda;'En İyi Ulusal Film Ödülü' Orhan İnce'nin yönetmenliğini üstlendiği Adem Başaran isimli filme, 'En İyi Uluslararası Film Ödülü' ise Avusturya doğumlu yönetmen Mark Gerstorfer'in Erlösung (Kaçış) filmine verildi.

Festival'i yakından takip eden sinemaseverler arasında yapılan oylama sonucunda ise, Cansu Boğuşlu'nun Yabani Ot isimli filmine 'Seyirci Ödülü' verildi.

Festival kapsamında düzenlenen yarışmanın ödül töreni, 26 Mart 2014, Perşembe günü ünlü oyuncu Ceyda Düvenci 'nin sunuculuğu ile Akbank Sanat'ta gerçekleştirildi. Sinema camiasının önde gelen yönetmen, oyuncu ve tanınmış isimlerinin katıldığı törende Festival'e konuk olarak katılan Berlin Film Festivali Kısa Film Bölümü Küratörü Maike Mia Höhne'ye, ünlü yönetmen Jessica Woodworth'a, Kısadan Uzuna Bölümü'nün konuğu yönetmen Yeşim Ustaoğlu 'na ve Belgesel Sinema Bölümü'nün konuğu usta yönetmen Engin Ayça 'ya teşekkür plaketleri verildi.

Papua Yeni Gine'den Meksika'ya, İskoçya'dan Suriye'ye dünyanın farklı bölgelerindeki 37 ülkeden toplam 712 kısa filmin katıldığı, Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışma bölümüne katılan eserler;Oyuncu Esme Madra , Yönetmen Erdem Tepegöz ve Yönetmen Selim Evci oluşan ön eleme juri kurulu tarafından değerlendirildi.

Yönetmen-Senarist Jessica Woodworth, Berlin Film Festivali Kısa Film Küratörü Maike Mia Höhne, Oyuncu Meltem Cumbul , Görüntü Yönetmeni Florent Herry ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı dan oluşan Uluslararası Yarışma Bölümü Jüri Üyeleri, Erlösung (Kaçış) ile Mark Gestorfer'ı 'En İyi Uluslararası Film Ödülü'ne layık gördü.

Festival kapsamında belirlenen En İyi Ulusal Film  ve En İyi Uluslararası Film seçilen eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından;5.000 Dolar ile ödüllendirildi.

11. Akbank Kısa Film Festivali ile ilgili ilgili detaylı bilgi için www.akbankkisafilm.com ya da www.akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.