En korkuncu hangisi?

IMDB puanına göre son yılların en iyi 10 korku filmi!


Kimimiz komedi, kimimiz dram ya da korku filmleri müdavimiyiz. Işıkları kapatıp, yanınıza mısır ve içeceğinizi alıp televizyon karşısına kurulup bir film izlemeyeli ne kadar oldu? Kolaylık olsun diye IMDB puanına göre son yılların en iyi 10 korku filmini sizler için derledik. İyi seyirler!

 

1- Kanıma Gir / Let the Right One In (2008) , IMDB Puanı: 7,9

Yönetmenliğini Tomas Alfredson 'un ve senaristliğini John Ajvide Lindqvist 'in üstlendiği filmin başrollerinde Kåre Hedebrant , Lina Leandersson , Per Ragnar yer alıyor.

Sürekli hor görülen bir ergenin kankası vasıtasıyla hayattan, kaderden ve berbat okul arkadaşlarından hesap sormasının hikayesi 'Gir Kanıma'. Son dönem korku sineması örneklerinden klişe kullanmaması ve bir hayli özgün içeriğe sahip olmasıyla öne çıkan 'Låt den rätte komma in', Stockholm'ün varoşlarında annesiyle birlikte yaşayan küçük Oskar'ın tuhaf hikayesini anlatıyor. Kahramanımız Oskar, sık sık da şehir dışında yaşayan babasını ziyarete gitmektedir. Arkadaşları tarafından çoğu zaman aşağılanan ve sürekli alay edilen bir çocuk olan Oskar öc alacağı günlerin hayalleriyle yaşamaktadır. Bir gece soluk benizli bir kızla tanışan Oskar, Eli adındaki bu 'değişik' kızla çok yakın arkadaş olur. Birlikte güzel zaman geçirseler de Eli'ın bir sırrı vardır. Bir vampir olan Eli, Oskar'la arasındaki arkadaşlığa bunu yansıtmasa da zamanla ikilinin başına büyük dertler açılır. Son dönem Kuzey Avrupa sinemasından çıkan en çarpıcı yapıtlardan biri olan 'Gir Kanıma', sanat sinemasıyla vampir filmleri janrının başarıyla harmanlandığı yapımlardan biri.

2- Şeytanı Gördüm / I Saw the Devil (2010) , IMDB Puanı: 7.8

2010 yapımı Kore filminin başrollerinde Lee Byung-Hun, Min-sik Choi , Oh San-ha yer almış. Filmin yönetmenliğini Jee-Woon Kim ve senaryosunu ise Park Hoon-Jung üstlenmiş.

Kyung-chul sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katildir. O kadar vahşi ve acımasızdır kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürebilir ve bu haliyle polis için daha da zor, bir sonraki adımı tahmin edilemez bir hedef haline gelmiştir. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir. Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hoon ise vahşi biçimde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının hunharca öldürülmesi Dae-hoon'u tek başına bu vahşi seri katile karşı harekete geçirecektir ve canavarı engellemek için kendisi bir canavara dönüşmeye hazırdır.

3- Kapan / Get Out (2017) , IMDB Puanı: 7,7

2018 Oscar Ödülleri'ne 'en iyi film', 'en iyi orijinal senaryo' ve 'en iyi yönetmen' kategorilerinde aday olan ve en iyi orijinal senaryo ödülünü alan Kapan son yılların en iyi korku filmlerinden biri kabul ediliyor. Başrollerinde Daniel Kaluuya , Allison Williams ve Bradley Whitford 'un olduğu filmin yönetmen ve senaryo koltuğunda Jordan Peele oturuyor.

Film, kendi halinde bir genç olan Chris'in, sevgilisi Rose'un ailesiyle tanışmaya gittiği akşamı anlatıyor. Sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris, evde kalan kendisi gibi siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzerine tuz biber olan şey ise başka bir siyahi adamın kendisine iş işten geçmeden gitmesi yönündeki uyarısı olur. Chris bir şeylerin ters gittiğini sezmeye başladığında kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır.

4- Sessiz Bir Yer / A Quiet Place (2018) , IMDB Puanı 7,6

2 çocuklu bir aile, izole bir kırsalda sakin bir yaşam sürmektedir. Henüz büyüme çağlarında olan çocuklar da, ebeveynleri de hiçbir şekilde konuşmamakta, işaret diliyle anlaşmaktadır. Ancak bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Ancak günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Durgun sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini hemen çekecek ve aile sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyecektir.

Başrollerini Emily Blunt , John Krasinski , Millicent Simmonds , Noah Jupe ve Cade Woodward 'ın paylaştığı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini aynı zamanda başrolde de yer alan John Krasinski üstlenmiş.

5- Dehşet Kapanı / Cabin in the Woods (2011) , IMDB Puanı: 7.3

5 kafadar arkadaş tatile çıkar ve ormanın derinliklerinde terk edilmiş kulübe bulur. Başta her şey normal gibi görünür, göle girer, parti yapar ve eğlenirler. Fakat bu kulübede ters giden bir şeyler olduğunu fark etmeleri uzun sürmeyecektir.

The Cabin in the Woods, daha önce Canavar (Cloverfield) filminin senaryosuna imza atan, Buffy the Vampire Slayer ve Lost gibi büyük televizyon yapımlarının yazarlığını ve ortak yapımcılığını yürüten Drew Goddard 'ın sinemadaki ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi olan filmin senaryosuna da Goddard ile sinemaseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan Joss Whedon imza atmış. Başrollerde ise Kristen Connolly , Chris Hemsworth ve Anna Hutchison yer alıyor.

6- Parçalanmış / Split (2016) , IMDB Puanı: 7.3

Başrollerini X-Men serisinin genç Charles Xavier'ı James McAvoy , The Witch ile yıldızı parlayan Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley 'nin üstlendiği gerilim filmi Split'in yönetmen, senarist ve yapımcılığını gerilim filmlerinin inişli çıkışlı yönetmeni M. Night Shyamalan üstleniyor. Jason Blum da filmin yapımcıları arasında yer alıyor.

Çoklu Kişilik Bozukluğu'ndan mustarip genç adam Kevin'ın 23 ayrı alter egosu vardır. Bu alter egoları arasında en baskın olanı da suça meyilli olan bir karakterdir. Market çıkışında 3 kız kardeşi kaçıran Kevin onları bodrumuna hapseder. Farklı alter egoları aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran adam kızların varlığı ile yavaş yavaş dağılmaya başlar. Farklı alter egolarının çarpışması ile iyice kafası karışmaya başlayan Kevin tehlikeli bir hal alır. Kızlar kurtulmanın yolunu ararken hem Kevin'ın tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınmaya hem de onun iyi niyetli alter egoları aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışırlar.

7- Geçmişten Gelen / The Gift (2015) , IMDB Puanı: 7.1

Simon ve Robyn yeni evli, genç bir çifttir. Hayatları tam da planladıkları gibi giderken, Simon'ın bir lise arkadaşıyla karşılaşması tüm yaşamlarını alt üst edecektir. Simon, Gordo'yu ilk başta tanımaz ama bir dizi beklenmedik karşılaşma ve kaynağı belirsiz hediye, geçmişten gelen korkunç bir sırrı da açığa çıkartacaktır. 20 sene önce Simon ve Gordo arasında gerçekleşen olayın rahatsız edici, gerçek yüzünü öğrenince Robyn hayata dair sorgulamalara da girecektir. 

Senaristliği ve yönetmenliği Joel Edgerton 'a ait olan fimin başrollerinde Edgerton'ın yanı sıra Jason Bateman ve Rebecca Hall de yer alıyor.

8- Ruhlar Bölgesi / Insidious (2010) , IMDB Puanı: 6.8

Sadece 1 milyon dolara mal olmasına rağmen sadece ülkesi ABD'de 60 milyon dolara yakın hasılat yapan senenin korku olayı Ruhlar Bölgesi, Testere, Dead Silence ve Death Sentence gibi filmlerle rüştünü ispatlayan James Wan 'ın imzasını taşıyor. Başrollerde ise Patrick Wilson , Rose Byrne , Ty Simpkins yer alıyor.

Astral yolculuk olarak bilinen fenomeni, ürkütücü biçimde gözler önüne seren film, genç çift Josh ve Renai'nin, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşınmasıyla başlıyor.

Evde yaşanan tuhaf olaylar, Renai’ye evin hayaletli olduğunu düşündürür ve genç kadın kocasını taşınmaya zorlar. Bu sırada oğulları Dalton doktorların anlam veremediği bir komaya girer; tüm vücut fonksiyonları yerinde olmasına rağmen uyanamamaktadır. 

Aile yeni evlerine taşınmasına rağmen olaylar devam etmektedir; gece gündüz eşyalar yer değiştirmekte, kapılar açılıp kapanmakta ve etrafta tuhaf sesler duyulmaktadır. Josh, bu olanlara inanmasa da karısının ve annesinin eve medyum çağırmasına izin verir. O andan sonra olanlar ise en çok kendisini şaşırtacaktır.

9- Lanet / Sinister (2012) , IMDB Puanı: 6.8

Yapımını Paranormal Activity filminin yapımcılarının yürüttüğü filmin yönetmen koltuğunda The Exorcism of Emily Rose filmiyle tanıdığımız Scott Derrickson bulunuyor.

Ellison Oswalt isimli bir suç yazarı, romanına malzeme toplamak için işlenen korkunç cinayetleri araştırmak üzere, eşi Tracy ve iki çocuğuyla birlikte ülkenin bir ucundan diğerine seyahat eder. Kiraladıkları dairede daha önce yaşayan tüm hane halkı öldürülmüştür. Ellison evin tavan arasında gizemli bir kutu bulur. Bulduğu bu kutunun içinden bir adet projektör ve onlarca video kaseti çıkar. Kasetleri izlemeye karar verir ve karşılaştığı sonuç tüyler ürperticidir. Karşısına çıkan şey daha önce burada yaşayan ailelerinin işkence ve ölümlerini kayda alındığı snuff filmlerdir. Kanı donan Ellison cinayetlerin ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya karar verir.

10- Ölüm Günün Kutlu Olsun / Happy Death Day (2017) , IMDB Puanı: 6.5

Sıradan bir hayat yaşayan üniversite öğrencisi Tree'nin hayatı, maskeli bir katil tarafından şaşırtıcı bir şekilde değişir. Katil tarafından korkunç bir şekilde öldürülen Tree, mucizevi bir şekilde hiç yaşanmamış gibi aynı günün sabahına uyanır. Öldürüldüğü günün tüm detaylarını ve korkunç sonununu tekrar tekrar yaşamaya başlar. Ta ki katillinin kimliğini ortaya çıkarana kadar.

Başrollerinde Jessica Rothe , Israel Broussard ve Ruby Modine 'in yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Landon oturuyor. Senaryoyu ise Landon ile birlikte Scott Lobdell kaleme aldı.