Engelsiz Filmler Festivali start aldı!

Engelsiz Filmler Festivali heyecanı, bugünkü film gösterimleriyle başlıyor.


Engelsiz Filmler Festivali 12 - 18 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek festival 'Normali Ararken' sloganıyla çevrimiçi olarak bugün itibarıyla 8. kez kapılarını açıyor.

Türkiye ve dünya sinemasının festivallerde öne çıkan, çok konuşulan ve beğeniyle karşılanan filmlerini Türkiye’deki sinemaseverlerle buluşturacak festival, programında yer verdiği tüm filmleri göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleriyle online olarak erişilebilir ve bedelsiz seyirciye sunuyor.

Festival yönetimince yapılan açıklamada;

'Tüm dünyayı etkileyen bir virüs salgının gölgesinde yaşıyoruz yaklaşık yedi aydır. Bu süreçte gündemimizi de, gündelik hayatımızı da bu salgın belirledi ve bir süre daha bu böyle devam edecek gibi görünüyor. Rahatça bir arada vakit geçirebildiğimiz ‘yeni bir normale’ dönmek üzere beklerken, sizi evlerinizden bize katılmaya, Engelsiz Filmler Festivali’nde birlikte film izlemeye davet ediyoruz.

Festival’de sizi 46 film bekliyor

Programda 9 başlıkta, 27 kadın, 22 erkek yönetmenin 46 filmi sizi bekliyor. 12 Ekim Pazartesi günü 12.00’de Çocuklar İçin I seçkisiyle başlayacak gösterimler, 18 Ekim Pazar gece yarısına kadar devam edecek. Filmleri eff2020.muvi.com adresinde ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Tüm Türkiye’den erişilebilecek Festival’de filmlerin tamamı sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olacak. Filmlerin ardından yönetmen ve aktivistlerle yaptığımız söyleşileri de yine erişilebilir olarak takip edebilirsiniz.' açıklamalarına yer verildi.

Bu yıla özel 5 yeni seçki

27 kadın, 22 erkek yönetmene ait 46 filmin gösterileceği Engelsiz Filmler Festivali'nin programında her yıl olduğu gibi; 'Engelsiz Yarışma', 'Dünyadan', 'Çocuklar İçin' ve 'Uzun Lafın Kısası' seçkileriyle 'Normali Ararken' teması kapsamında 'Eski Normal: Beden', 'Eski Normal: Mekân', 'Eski Normal: Hayvan', 'Eski Normal: Şehir' ve 'Eski Normal: Sanal Benlik' seçkileri yer alıyor.

Son dönemlerde ulusal ve uluslararası birçok festivalde ses getiren yapımların yer aldığı Engelsiz Yarışma'da bu yıl şu filmler yarışacak; Rûken Tekeş'in baraj suları altında kalacak Hasankeyf’e yaptığı 21 günlük saygı ziyaretini anlatan 'Aether', Orçun Behram 'ın kamerasını bir Türkiye distopyasına çevirdiği filmi 'Bina', Emin Alper 'in küçük yaşta kasabaya besleme olarak gönderilen üç kız kardeşi anlattığı 'Kız Kardeşler', Kıvanç Sezer 'in kişisel bir krizi absürt bir mizahla örerek anlattığı filmi 'Küçük Şeyler've Deniz Tortum 'un Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde geçen, hastaneyi evi bellemiş doktor, hemşire ile tüm sağlık çalışanlarının gündelik hayatlarına odaklandığı 'Maddenin Halleri'yer alıyor. Engelsiz Yarışma'nın bu yılki jürisi Gökçe Işıl Tuna , İpek Türktan Kaynak ve Kaan Karsan'dan oluştu.

Bu yıl toplam 46 filmin gösterileceği festivalde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleriyle gösterimlerin ardından sinameseverlerin vereceği oylarla belirlenecek Seyirci Özel Ödülü, 18 Ekim akşamı festivalin YouTube hesabından yayınlanacak videoyla ilan edilecek.