Ertelemeler hız kesmiyor!

Sinema salonlarının açılması beklenedursun ertelemeler devam ediyor.


Dünya genelinde birçok sinema salonu açılırken ve Türkiye'de de 1 Temmuz itibarıyla açılması beklenirken bazı yapımlarda erteleme yarışı hız kesmeden devam ediyor.

Covid-19 salgını dolayısıyla sinema salonlarının mart ayından bu yana kapalı olması birçok filmde ya çekimlerin durmasına ya da vizyon tarihlerinin ertelenmesine sebep oldu.

Şüphesiz film yapımcıları da bu krizden minimum zararla çıkma arayışlarına itti. Salgın öncesi büyük seyirci ve dolayısıyla iyi bir hasılat beklentisi içerisindeki yapımcı firmalar arasında kriz sonrası kıyasıya bir rekabet yaşanmaya başladı. Özellikle MGM'nin Bill & Ted Face the Music; Warner Bros. 'un Tenet ve Disney'in Mulan gibi iddialı filmleri arasında yaşanan ertelemeler birbiri ardı sıra geliyor.

Önce Warner Bros. 26 Haziran'da Tenet'in vizyon tarihini 31 Temmuz'dan 12 Ağustos'a öteledi. Bu açıklamadan sadece bir gün sonra Disney Mulan'ı 24 Temmuz'dan 21 Ağustos'a ve MGM, Bill & Ted Face the Music'i 7 Ağustos'tan 28 Ağustos'a ötelediğini açıkladı.

Efsane animasyondan uyarlandı

Disney'in 1998 yapımlı klasik animasyon filminin canlı çekim uyarlaması olan Mulan'da, Çinli genç bir kadının hasta babası yerine erkek kılığına girerek İmparatorluk Ordusu adına çarpışmasını ve bu süreçte Çin'in gelmiş geçmiş en cesur kahramanlarından biri olma hikâyesi anlatılıyor.

Yıllar sonra geri döndüler

1989 yapımı Bill & Ted's Excellent Adventure ve 1991 yapımı Bill & Ted's Bogus Journey ardından uzun yıllar sonra çekilen üçüncü yapım olma özelliğini taşıyan Bill & Ted Face the Music'te, Rock müziğe duydukları tutku ekseninde birlikte birçok deneyimi paylaşan yakın dostlar halen daha arkadaşlıklarını sürdürmektedir. Bill ve Ted bu kez gezegeni kurtarmak için bir şarkı yaratacakları ve sonrasında geleceğe gidip işe yarayıp yaramadığını kontrol edecekleri yeni bir maceraya adım atıyorlar.

Tam bir sır küpü

Gerek hazırlık aşaması ve gerekse çekimler boyunca sır gibi saklanan Tenet'in konusu hakkında filmin önemli bir parçası olan Michael Caine bile çekimler başlamasına rağmen fazla bir bilgiye sahip değildi. Film, kimine göre uluslararası bir casusluk öyküsü; kimine göre Üçüncü Dünya Savaşı gibi felakete yol açacak bir olayı engelleme öyküsü ve kimine göre ise zaman yolculuğu öyküsünü barındırıyordu. Ancak tüm bu iddialar hemen yalanlanıyordu.

Tenet’in geçtiğimiz mayıs ayında kamera arkası olaylarını anlatacak olan bir kitabın tanıtım yazısında “Tenet’ın Sırları: Christopher Nolan ’ın Kuantum Soğuk Savaş Filminin İç Yüzü” şeklindeki başlığına ve devamındaki yazıya göre ise filmin zaman-bükücü olduğu ve uzun yıllar boyunca insanların aklında kalacağı iddiası yer alıyor.

Bu rekabetin daha ne kadar süreceği ve başka firmaların da eklenip eklenmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.