Federico Fellini’nin 100. doğum gününe özel sürpriz!

İtalyan yönetmenin en ünlü iki eseri restore edilmiş haliyle sinemalarda!


İtalyan sinemasının önemli yönetmenlerinden Federico Fellini ’nin en ünlü iki filmi olan “8 ½ ve La Dolce Vita” restore edilmiş kopyasıyla sinemaseverlerle yeniden buluşacak. Oscar ve Altın Palmiye ödüllü ünlü yönetmen filmlerinde kendi benliğini ve karakterini yansıttığı bir film tarzına sahiptir.

 

La Dolce Vita

La Dolce Vita, yayınlandığı yıl (1960) Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin sahibi olmuştur. Fellini isminin geniş çapta tanınmasını sağlayan film, Avrupa kültürünün beşiği sayılan İtalya’da yaşanan toplumsal buhranla birlikte toplumun kutsallarının bir bir yıkılışını ve masumiyetin kayboluşunu konu ediyor. 

2. Dünya Savaşı sonrası İtalya’sında 1950’lerde ortaya çıkan ve 60’lara damgasını vuran Fransız Yeni Dalga hareketi olan “Tatlı Hayat” anlayışı içerisinde yerini bulamamış, entelektüel anti-kahraman Marcello Rubini’nin hayatını konu edinen film, Avrupa toplumlarının 20. yüzyılda geçirdiği değişime odaklanıyor.

Filmin konusu

Bir paparazziye odaklanan film, yedi ayrı geceden ve yedi parçadan oluşmaktadır. Marcello karakteri hayatında kalıcı olacak mutluluğun arayışındadır ve hayalleri, ideallerini, yaşamını sorgular. Zaman zaman kendini geniş bir perspektiften görüp daha huzurlu olacağı bir yaşam hakkında girişimlerde bulunsa da bunu devam ettirmek için uzun süreli bir çaba içine girmez. İletişimsizlik, yabancılaşma, yitirilen değerleri gösterilmektedir. 

Başka Sinema etiketiyle 20 Mart 2020'de vizyondaki yerini alacak.

 

8 ½

1963 yapımlı 8½ Fellini’nin yaşamına dair otobiyografik öğeler taşıdığı düşünülmektedir fakat ünlü yönetmen bu iddiaları inkar etmiştir. En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazanan film “Otto y mezzo” olarak da bilinmektedir ve sinema tarihine yön veren  başyapıtlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Filmin konusu

Ünlü İtalyan yönetmen Guido Anselmi (Marcello Mastroianni ) , son filmi üzerinde çalışırken bütün şevkini kaybetmiştir ve beklemediği bir tıkanıklık haline girmiştir. İstekli bir şekilde başladığı proje her geçen gün daha fazla sorun çıkartmaya başlamıştır. Hem sanatsal hem de ruhsal olarak yaratıcılığı durmaya başlayan Anselmi, hem profesyonel, hem de kişisel sorunlarından uzaklaşıp bir spaya kapanmaya karar verir. Burada çocukluğu ve hayalleri üzerine kafa yoracak ve problemlerini aşmaya çalışacaktır. Çalışma mücadelesi verirken, geleceğe dair kurduğu bir dizi hayal, geçmişten gelen anı flashback’leriyle birleşir ve olaylar gelişir.

Başka Sinema etiketiyle 20 Mart 2020'de vizyondaki yerini alacak.