Fikret Hakan’ın ardından...

Muhterem Nur: Gidenlerin peşinden hep kalanlar üzülür.


Fikret Hakan 'ın en ünlü filmlerinden Üç Arkadaş’ta birlikte kamera karşısına çıktığı kadim dostu Muhterem Nur , ‘tarifsiz üzüntü içindeyim’ dedi. Muhterem Nur, duygularını 'Yeşilçam’ın en iyi oyuncularından biriydi. Yavaş yavaş eksiliyoruz maalesef. Belki bir sonraki giden ben olacağım kim bilir. Gidenlerin peşinden hep kalanlar üzülüyor.' şeklinde ifade etti.

Doğan Kitap'tan Haziran ayında çıkan ve yaşamına dair ilginç ayrıntılara değindiği “Ömrümce Ağladım” kitabıyla da adından söz ettiren Muhterem Nur, çok sevdiği dostu Fikret Hakan'ın ardından duygularını şu şekilde paylaştı:

'Fikret’in öldüğü gün haberi aldım. Tarif edemem üzüntümü. Fikret’le çok uzun yıllardır arkadaştık. İlk filmlerimizi birlikte çekmiştik. İlk olarak Karacaoğlan’da oynadık. Karacaoğlan’dan seneler sonra da Üç Arkadaş’ı beraber çektik. Tabii dostluğumuz filmlerle sınırlı değildi. Çok yakın bir arkadaşımla birlikteydi o zamanlar. Biz de hep beraber görüşürdük, birlikte gezer dolaşırdık. Çok iyi bir dost, çok iyi bir arkadaştı ve çok da dürüst bir insandı. Annesini de çok yakından tanırdım. Fikret çok iyi bir ailenin çocuğuydu.

Hastalığını herkesten gizledi

İlerleyen zamanlarda senelerce birbirimizi hiç görmedik. Uzaklıklar girdi araya fakat kalbimiz hep birlikteydi. Çok uzunca bir süredir rahatsızlık çekiyordu. En başından beri biliyordum fakat herkesten, basından özellikle saklanıyordu. Yanına da kimseleri almıyorlardı. Ben de rahatsız olduğum için maalesef ziyaretine gidemedim. Vefatıyla da çok üzüldüm. “Ömrümce Ağladım” isimli kitabımda da Fikret’ten çokça bahsettim. Üç Arkadaş filmi en önemli bağlarımızdan biriydi. Salih Tozan , Semih Serezli, Fikret Hakan ve ben. Yeri çok özel ve ayrıdır. Kör bir kızı canlandırıyordum, Fikret’le de birbirimize çok destek olurduk çekimlerde. Yan rollerde çok kuvvetliydi zaten. Tabii çok genç ve kırılgandık hepimiz. En ufak bir aksaklıkta hemen üzülürdük. Bazen çok prova yapar tek bir plan çekerdik. O zamanın şartlarına göre çok iyi çekilmiş bir filmdir.

Yeşilçam’ın en iyi oyuncularından biriydi. Yavaş yavaş eksiliyoruz maalesef. Belki bir sonraki giden ben olacağım kim bilir. Gidenlerin peşinden hep kalanlar üzülüyor. Mekânı cennet olsun. Ailesine büyük sabırlar diliyorum. Her şeyiyle çok çok iyi bir insandı.'