Filinta dizisine Kurtlar Vadisi’nden oyuncu

Kurtlar Vadisinin Cerrahpaşa'lısı Özcan Varaylı, artık Filinta'da.


Kurtlar Vadisi’nin unutulmaz karakterlerinden biri Filinta dizisine katıldı

TRT 1′de Salı akşamları ekrana gelen Osmanlı polisiyesi Filinta dizisine yeni bölümde Özcan Varaylı da dahil oluyor.

Özcan Varaylı daha önccerrahpaşalıe rol aldığı Kurtlar Vadisi dizisinde Süleyman Çakır’ı vurarak öldüren Cerrahpaşalı Halit karakteriyle tanınmıştı. Oyuncu yeni bölümde diziye katılacak.

Es Film ve Maya Film ortak yapımı “Filinta” dizisi,  600 yıldan fazla süren Osmanlı İmparatorluğu tutan bir adalet sistemini de ekranlara taşıyor. Kudret Sabancı’nın yönettiği, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı ve başrollerinde;Onur Tuna , Serhat Tutumluer , Mehmet Özgür ,  Damla Aslanalp , Naz Elmas , Kayra Şenocak , Yosi Mizrahi , Hakan Yufkacıgil , Kamil Güler , Serhan Ernak , Kemal Zeydan paylaşıyor.

Filinta dizisinin genel konusu  

Filinta, tarihin fısıltılarını duyan, tarihe ve adalete duyarlı insanların projesi. Televizyon tarihinin ilk Osmanlı Polisiyesi olan Filinta, adalet, dostluk, kardeşlik kavramlarını ortaya koyan bir dizi. İlim irfan sahibi Kadılar, adaletin kılıcını 600 yıl Devlet-i Aliyye-i Osmaniye’de taşımış, dünyanın en büyük imparatorluklarından olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca dirliğini sağlamış, toplumda huzuru ihtisas etmişlerdir. Filinta işte bu nedenle, Osmanlı’nın temel gücü olan hukuka bir saygı duruşudur. Hikaye Galata Kadısı Gıyasettin Hatemi ve onun yetiştirdiği Galata Amiri Filinta Mustafa ekseninde geçmektedir.

Mustafa oldukça zeki, maharetli, yakışıklı bir gençtir. Kendisi gibi öksüz ve yetim olan en yakın arkadaşı Ali ile birlikte zaptiye olarak görev yapmaktadır. Kadı Gıyasettin ise, Simavnalı Bedrettin’in soyundan gelen bir aileye mensup, küçük yaşlardan itibaren Şam, Buhara, Kahire ve Konya’da eğitim görmüş bir kadıdır. Kalender ve soğukkanlı bir yapısı vardır. Damıtılmış bilgeliğini her sahnede bize gösterir. Ayrıca sarayda şehzadelere eğitim vermiştir. Sultan ile hoca- öğrenci ilişkisi vardır. Hikayemiz, Mustafa ve Ali’ye kurulan bir komplo ile başlar.