Filiz Aker 90’lı yıllarda da gazete manşetlerindeydi

İşte Filiz Aker’in en çok merak edilen hayatı!


Vatan Şaşmaz ’ı öldürdükten sonra aynı silahla intihar ettiği şüphesi üzerinde durulan Filiz Aker ’in hayatı en çok merak edilen konulardan biri oldu.

Filiz Aker, 90’lı yıllarda oynadığı filmler ve katıldığı defilelerin yanı sıra olaylı hayatıyla da gazete manşetlerindeydi.

Hürriyet’ten Kazım Ataer, geçmişte yasak aşkı ve kaçırılmasıyla bir çok kez gündeme gelen Aker’in yaşadıklarını derledi.

Kaçırıldı, otomobilden atladı

Manken Filiz Aker ve Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Eda Eren 1990 yılında aynı gün kaçırılmak istendi.

Etiler’deki evinin önünde kimliği belirsiz bir kişi tarafından bıçak zoruyla kaçırılmak istenen Aker, Kilyos yolunda hareket halindeki otomobilden atlayarak yaralanmış ve bir taksi şoförü tarafından hastaneye götürülmüştü.

Aker, yaptığı açıklamada, “Bu kişinin amacı soygun değildi, canımı zor kurtardım.” demişti.

Bu olaydan bir saat sonra da ablası Eda Eren, çalıştığı gazinodan kaçırıldı. Eren, “Sarıyerli Fethi” olarak bilinen Fethi Müftüoğlu’nun adamları tarafından kaçırıldığını öne sürmüştü.

Film çekimlerinde burnu kırıldı

Yine 1990 yılında “Sürgün” filminin çekimlerinde bir kangal köpeğin saldırısına uğrayan Aker’in, rol arkadaşı Berhan Şimşek’in elindeki tüfeğin dipçiğinin burnuna çarpması sonucu burnu kırılmıştı.

Olaylı aşk

Sonraki yıllarda katıldığı defileler ve oynadığı filmlerle haberlerde boy gösteren Filiz Aker, 1993 yılında yine olayların göbeğindeydi.

Filiz Aker, Maden-İş Sendikası Başkanı iken Zonguldaklı kömür işçileriyle Ankara’ya doğru yürüyüşe geçen ve kamuoyunda “Yerli Walesa” adıyla ün yapan Şemsi Denizer ile yakalandı. Maksim Gazinosu’ndaki galaya katılan çift flaşlar patlayınca tehditler yağdırdı.

Şemsi Denizer’in sevgilisi olduğu öne sürülen Filiz Aker, evinde yaptığı basın toplantısında “Onu bir abi, bir dost olarak görürdüm. Aramızda duygusal bir yakınlık hiçbir zaman olmadı.” demişti.

Şemsi Denizer öldürülmüştü

Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden-İş Başkanı Şemsi Denizer ise 1999 ylında eski koruması tarafından Zonguldak’taki evinin önünde kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü.

Denizer’i öldüren Cengiz Balık’ın, sendikacının bir dönem korumalığını yaptığı ortaya çıkmıştı. Denizer’in yakından tanıdığı katiline “Kaç para aldın? ” bağırdığı ve Balık’ın kiralık katil olduğu iddia edilmişti.

“2011’de intihara teşebbüs” iddiası

Bu olayların ardından Vatan Şaşmaz cinayetiyle tekrar gündeme gelen Filiz Aker’in 2009 yılında aşk yaşadığı iddia edilen Vatan Şaşmaz’ı takıntı haline getirdiği, platonik aşk beslediği öne sürüldü.

Aker’in karşılık alamaması üzerine ise 2011 yılında ilaçla intihara teşebbüs ettiği de iddia edildi.