Fransızlar Cannes'da yıldızlaştı

68. Cannes Film Festivali'nin ilgi odağı Fransızlar oldu.Bu yıl 68.'si düzenlenen Cannes Film Festivali'nin ilgi odağı hiç kuşkusuz Fransızlar oldu. Ethan ve Joel Coen kardeşlerin başkanlığını yaptığı jüri heyeti bu sene Fransız sinemasını taçlandırdı.

Geçtiğimiz yıl Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan 'ın kazandığı en büyük ödül olan Altın Palmiye bu sene, Fransız yönetmen Jacques Audiard 'ın 'Dheepan' isimli filmine verildi. Aşk ve şiddet dolu film, Sri Lankalı üç mültecinin Fransa'da yaşadıklarını konu alıyor.

Bundan önce yine Cannes'da 'Peygamber' isimli filmiyle En İyi Senaryo ve Büyük Jüri Ödülü'nü kazanan Jacques Audiard filmle ilgili şunları belirtti: 'Bu filmi yapmak benim için tehlikeli ve risklerle doluydu. Ancak hikaye oluştukça özünde farklı bir şeyler olduğunu hissettim. Filmin beğenilmesi beni çok şaşırttı. Bu ödül büyük bir sürpriz oldu. Birde ödülü Coen kardeşlerin elinden almak ona ayrı bir anlam katıyor. Sahneye doğru yürürken bana sinema yapma aşkını veren insanları görmek de çok etkileyiciydi.'