Futbol efsanesinin hayatı beyaz perdede!

Futbolun dahi çocuğu Diego Maradona belgeselinden ilk fragman geldi.


Futbolun dahi çocuğu efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona 'nın hayatını ele alan 'Diego Maradona' belgeselinden ilk fragman yayınlandı. Dünya prömiyerini mayıs ayında düzenlenecek 72. Cannes Film Festivali'nde yapması beklenen belgesel filmin fragmanında, Diego Maradona'ya bir basın toplantısı sırasında gerçekleştirilen sevgi gösterisine şahit oluyoruz.

Diego Maradona ismini alan belgeselin yönetmen koltuğunda bir yarış sırasında geçirdiği kaza sonrası yaşamını yitiren ünlü Brezilyalı Formula 1 pilotu Ayrton Senna 'nın hayatını anlatan Senna ve 2011 yılında kaybettiğimiz Amy Winehouse 'un hayatını konu edinen Amy belgesellerini de yöneten Asif Kapadia oturuyor.

Senna belgeseliyle 2 BAFTA ödülünün sahibi olan yönetmen, Amy belgeseliyle Oscar ödülüne layık görülmüş ve Cannes Film Festivali'nde aday gösterilmişti. Gösterimine Maradona'nın da katılacağı konuşulan Diego Maradona belgeseli Cannes Film Festivali'nde yarışma dışı olarak gösterilen filmler arasında yer alacak.

Belgeselin fragmanı, 1984 yılında transfer olduğu Napoli takımının stadında düzenlenen basın konferansında Maradona'ya gösterilen ilgi selinin görüntüleriyle başlıyor. Belgesel filmde Arjantinli futbolcunun özel hayatı ve futbol kariyerine odaklanılıyor. Maradona, 1980’lerde pek bir işlevi olmayan Napoli takımı için seçilir. Bu seçim, takım için önemli bir adımdır. Taraftarların sevgisini kazanmayı başaran Maradona, kısa sürede kariyerinde hızla ilerler. Kariyerinin zirvesine ulaştığında ise o artık futbol tarihinin efsane isimlerinden biri haline gelir. Maradona’nın yoksullukla başlayan hayatı, futbolda zirveye ulaşması ve özel hayatındaki çalkantıların anlatıldığı belgeselde, daha önce hiçbir yerde gösterilmemiş arşiv görüntülerine yer veriliyor.

Diego Maradona belgeselinin ülkemizde ve dünya genelinde ne zaman vizyona gireceği belirsizliğini korurken, 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nde izleyicileriyle buluşacak.