Garez, Halka'ya karşı

Japon korku sinemasının unutulmaz karakterleri aynı filmde buluşuyorlar.


Japon korku sinemasının iki popüler figürü bu sene vizyona girecek yeni bir filmle karşı karşıya geliyorlar. Halka filmlerinin kötü ruhu Sadako ve Garez serisinin şeytani gücü Kayako'yu buluşturcak olan Sadako vs. Kayako, seyirciye iki kat korku vadediyor.

Japon korku sinemasının usta yönetmeni Takashi Shimizu 'nun 2000 yılında yarattığı Ju-On serisi ve Hideo Nakata 'nın 1998 yılında Koji Suzuki'nin romanından sinemaya uyarladığı Ringu serileri vizyona girdikleri yıllarda tüm dünyada büyük yankı uyandırmışlar ve korku sinemasına yeni bir soluk getirmişlerdi.

Her iki film serisinin de kısa bir süre içerisinde kazandığı bu popülerlikle beraber ilk filmlerin vizyon tarihini takip eden yıllarda Ringu'nun ikincisi;Ju-On'un ise ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü filmleri çekilmiş ve korku sineması severlerle buluşmuştu.

2000'li yılların başında zirveye ulaşan Japon korku sineması furyası, kısa bir süre içerisinde Hollywood'un da ilgisini çekmiş ve Amerikalılar Ringu ile Ju-On'un yeniden çevrimlerini yapmışlardı.

Gore Verbinski 'nin yönetmenliğini üstlendiği ve 2002 yılında vizyona giren The Ring, gerek eleştirmenler gerekse izleyiciler tarafından çok beğenilirken bizzat Takashi Shimizu tarafından çekilen The Grudge ise ortalama bir film olarak değerlendirilmişti.
Yine de her iki filmin kötü ruhları da kısa bir süre içerisinde korku sineması tarihinin unutulmaz figürlerine dönüşmeyi başarmıştı. Bir video kaset lanetinden gelen ve kurbanlarını televizyonun içinden çıkarak öldüren Sadako ile bir zamanlar yaşadığı evin içine bir garez olarak çöken Kayako'nun aynı filmde buluşacak olması;Sadako vs. Kayako'yu özellikle korku sineması severler için yılın en çok merak edilen sinema olaylarından birine dönüştürmüş durumda.

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya üzerinden yapılan bir '1 Nisan şakası' olarak temelleri atılan proje, sadece bir şakadan ibaret olmasına internette o kadar büyük bir ilgi görmüştü ki yapımcılar projeyi gerçekten hayata geçirmemelerinin büyük bir hata olacağını düşünmüşlerdi.

Bakalım kendi başlarına oldukça korkunç olan bu iki film serisi biraraya geldiklerinde seyirciye iki kat korkunç bir hikaye izlettirmeyi başarabilecekler mi?

Sadako vs. Kayako'nun haziran ayında Japonya'da vizyona girmesi planlanıyor.