Genç oyuncu: 'Türkiye'ye dönünce özgürlük hissettim'

Emel Karaköse, Pakistan sinemasında oynayan ilk Türk oldu.


‘Revenge Of The Worthless’ filminde rol alan Emel Karaköse , Pakistan sinemasında oynayan ilk Türk oldu. Oyuncu, “Türkiye’ye döndüğümde özgürlüğü hissettim” dedi.

- Teklif nasıl geldi?

Bir arkadaşım, Pakistan’dan Türkiye’ye bir film ekibinin geleceğini söyleyip sette yardımcı olmamı istemişti. Ben de tecrübe için kabul ettim. Orada yönetmen Jamal Shah , yeni filmi için rol teklif etti. İlk deneyimim olacağı için gözüm kapalı kabul ettim.

- Filmin içeriğini anlatır mısınız?

 1990’ların sonu 2000’lerin başında geçiyor. Afganistan’ın Swat Bölgesi’nde Taliban, halka büyük zulümler yaşatmış. Film, bunun üzerinde dururken;tecavüze uğrayan şarkıcı, öldürülen öğretmen gibi farklı insanların hikayeleri de anlatılıyor.

- Canlandırdığınız Palwasha nasıl biri?

Cesur ve gözü kara bir kız. Ailesiyle yaşadığı ev ablukaya alınıyor. Palwasha da buradan kaçmak yerine, ailesi için çatışmayı göze alarak bölgede kalmayı tercih ediyor.

- Rolünüze nasıl hazırlandınız?

Orta Doğu’ya ait film ve belgeseller izledim. Pakistan’a gittiğimde ise ekipten biriyle repliklerimi Urduca çalışmaya başladık. Üç gün kendimi odaya kapattım ve rolüme hazırlandım. Askerlerden silah kullanmayı öğrendim.

- Sette unutamadığınız bir anınız var mı?

Senaryo gereği bomba patlayacağını bana söylemeyi unutmuşlar. Bir ses geldi, saldırıya uğradık zannettim. Çığlık atarak koşmaya başladım ve bir asker beni durdurdu. Bunun gerçek olmadığını söylediklerinde hem ağladım, hem kahkaha attım. İnanılmaz korkmuştum.

- Film, Pakistan’da vizyona girdi. Dönüşler nasıl?

22 Temmuz’da vizyona girdi. İzleyenler, sosyal medyadan çok güzel dönüşler yapıyor. Türkiye’de ne zaman vizyona girer bilemiyorum.Onun dışında Amerika, Danimarka ve İngiltere gibi ülkelerde gösterimde olacak.

- Türkiye’ye dönünce ne hissettiniz?

Tek kelimeyle özgürlük. Pakistan’da sokaklarda rahat yürüyemiyorsunuz. Bu yüzden saatlerce yürümek istediğim zamanlar olmuştu. Ülkeye döndüğümde ise derin bir nefes aldım.

- Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Sinemada yer almaya devam etmek istiyorum. Ülkemizde çok güzel diziler yapılıyor. Mesela dönem dizileri çok dikkatimi çekiyor. O yüzden diziye de sıcak bakıyorum. Oyunculuk adına çok çalışıyorum.

- Canlandırmak istediğiniz bir karakter var mı?

Günlük hayatımda arkadaşlarımı güldürmeyi seven biriyim. Onun dışında çok ani duygusal değişimler yaşayabiliyorum. Psikolojisi bozuk, deli bir kadını da canlandırmak güzel bir deneyim olabilirdi.

- Yeni projeleriniz var mı?

Çekimleri mayısta başlayacak olan bir sinema filmim var. Asmalı Sahne’de ise tiyatro oyunumuz olacak. İki tane de henüz netleşmeyen dizi projeleri gündemde. Senaryoları okuyorum şu an.