Genç yapımcıya Bulgaristan'dan büyük onur!

Kaçış 1950 filminin yapımcısı İhsan Taş'a Bulgaristan'dan büyük onur!


Daha önce birçok başarılı projelere imza atan genç yapımcı İhsan Taş , 2014 yılında çektiği ve 2015 yılında vizyona giren ilk projesi “Kaçış 1950” ile yeniden gündemde.

Geçtiğimiz günlerde Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, filmin yapımcısı İhsan Taş’a “Kaçış 1950 filmini bizlere kazandırdığınız için teşekkür ederiz.” yazılı bir plaket yollamıştı.

1950-1970 yılları arasında Bulgaristan’dan, Türkiye’ye kaçmaya çalışan 3 Türk gencinin hikâyesini konu alan filmi beyaz perdeye kazandıran İhsan Taş, filmin göçmenlerin 100. yılına denk gelmesiyle göçmenlere aynı zamanda “100. yıl” sürprizi de yapmış ve filmi onlara armağan ettiğini açıklayarak alkışlanacak bir davranış sergilemişti.

Yıllar sonra gelen plaketi ilk gördüğünde çok duygulandığını ifade eden başarılı yapımcı “Bana göre filmler aynı zamanda yaşanmışlıkları da anlatmalı, bilinmeyenleri de öğretmeli... Biz bu filmi çekerken orada yaşayan kardeşlerimizin çektiği zorlukları birazcık bile olsa dile getirebildiysek ne mutlu bize... Aradan yıllar geçmesine rağmen, bu kibar davranışıyla bizi onore eden Ardino Belediye Başkanı Sayın Resmi Murat’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım bu adım iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirir.” diye konuştu.

Film Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat'ın himayesinde geçtiğimiz Aralık ayında gösterime girmiş ve Ardino'da ikamet eden Türklerin yoğun ilgisi ve beğenisiyle karşılaşmıştı.

1915'te ne olmuştu?

1914-1915 Birinci Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 120.556 göçmenin Bulgaristan'dan Anadolu’ya geldiği tahmin edilmektedir.

Birinci Dünya Savaşı'na kadar Kafkasya’dan, Balkanlardan ve Ege adalarından Anadolu’ya gelen göçmenlerin sayısının ise bir milyonun üstünde olduğu tahmin edilmektedir.

Filmin konusu

'Umut Korkudan Daha Güçlüdür' mottosuyla yola çıkan filmde 1950-1970 yılları arasında Bulgaristan'da gördükleri baskıdan dolayı Türkiye'ye kaçmaya çalışan 3 Türk gencinin hikayesi anlatılıyor. On yaşından beri gazetelere yazılar yazan Mustafa'nın gözünden, dönemin koşullarının aktarıldığı film, küçüklüğünden beri Türkiye'ye gitmek isteyen fakat Bulgaristan'daki askerlik kurallarını ihlâl ettiği için turist olarak bile giremeyeceği ülkenin hasretiyle yanıp tutuşur. Öyle ki evlenip aile kurduktan sonra bile bulunduğu ülkenin koşulları, onu özlemini çektiği Türkiye'ye gitmeye zorlayacaktır. Bu yolda benzer kısıtlamalara maruz kalan Fehim ve Ramazan da kendisine yoldaşlık edecektir.

Yapımcılığını ve genel yönetmenliğini İhsan Taş'ın üstlendiği Kaçış 1950 filminin kadrosunda Zeynep Gülmez , Atilla Saral , Burak Kaya , Efe Kopuz, Onur Bayraktar , İlker Gürsoy , Hüseyin Elmalıpınar , Mehmet Vanlıoğlu , Ender Turan, Ali Özkan Dinkçi, Şeyma Erdoğan , Gizem Güpür , Zülkef Yeşilbahçe, Hüseyin Özay , Mustafa Akkeçi, Nail Akkeçi, Aydın Pusa ve Emrah Doğan yer alıyordu.