Giffoni Film Festival bir Türk filmini ağırladı

“Mavi Bisiklet” Türkiye'den fastivale katılan tek film oldu.Avrupa’nın en büyük çocuk ve gençlik festivali olarak bilinen, her yıl binlerce çocuk ve gencin aileleriyle birlikte katılarak dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncularla tanışma fırsatı bulduğu ve sinemaya dair yepyeni bilgiler edindiği Giffoni Film Festival (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali) bu yıl 46. kez sinema severleri Amalfi sahillerinde ağırladı. Büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayan bir çocuğun hikayesini naif bir dille beyazperdeye taşıyan “Mavi Bisiklet”, festivalde yer alan Türkiye’den katılan tek film olarak İtalya galasını gerçekleştirdi ve festival seyircisinden tam not aldı.

Türkiye’deki çocuk filmlerinin eksikliğine dikkat çekerek çocukların ve yetişkinlerin birlikte izleyebileceği bir film yapma hayaliyle yola çıkan Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in ilk uzun metrajlı filmi Mavi Bisiklet, 13 yaşındaki bir çocuğun gözünden haksızlık ve adaletsizliğe farklı bir bakış sunuyor.

Çekimleri Konya-Akşehir’de gerçekleştirilen çocuk oyuncuların ve diğer tüm yan rollerin yerel halktan oluştuğu Mavi Bisiklet filminin oyuncu kadrosunda bu zamana kadar pek çok ünlü filmde rol almış Turan Özdemir de bulunuyor.

Çocukların gözüyle dünyaya bakmanın çok hassas bir konu olduğunu dile getiren filmin yönetmeni Ümit Köreken profesyonel sinema dünyasına adım attığı ilk uzun metrajlı filmi Mavi Bisiklet için şunları söyledi;

“Hayatımızın her aşamasında haksızlıklarla karşılaştığımız bir gerçek ancak bu duyguyu ilk kez tatdığımız zamanlarımızı hatırlamak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle bir çocuğun gözünden adaletsizliği anlatmak ve bu durumun sonuçlarını çocuk gözüyle hem yetişkinlere hem de çocuklara aktarmak istedik. Akşehir’de zor koşullarda gerçekleştirdiğimiz çekimlerimizde Akşehir Belediyesi ve yerel halk bize fazlasıyla yardımcı oldu. Zaten oyuncularımızın tamamı Akşehir ve çevre köylerde yaşayan insanlardan oluştu, çocuk oyuncularımızı da başvurularla seçerek temel sinema eğitimi ve kamera önü oyunculuk eğitimi vererek çekimlere hazırladık.”