Güller Ülkesi vizyona hazır!

Güller Ülkesi: Damascena filminin Türkiye galası gerçekleştirildi.


Mübadele döneminde Bulgar Türkleri'ne yapılan zulmü beyaz perdeye taşıyan tarihi dram filmi Güller Ülkesi: Damascena'nın Türkiye galası geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Kanyon AVM'de düzenlenen gala gecesine eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ve eşi Berna Yılmaz , ünlü radyocu Afrikalı Ali , CHP Bursa milletvekili Prof. Dr Yüksel Özkan, oyuncular Ayça İnci , Sevil Uyar , Hakan Aydın ve Balkan dernek başkanları başta olmak üzere sanat, sosyete ve siyaset camiasından birçok ünlü isim katıldı.

Federal Film Akademi kurucusu Kadir Özübek tarafından ithal edilen filmin yönetmenliğini Todor Anastasov ve Alexander Smolyanov birlikte yürütüyorlar. Stoyan Stoyanov 'un yapımcılığında çekilen filmin senaryosunda Stoyan Stoyanov, Maria Laleva , Alexandar Smolyanov ve Hristian Nochev 'in imzaları bulunurken, başrollerde Veselin Plachkov , Dimitar Banenkin ve Neda Spasova gibi başarılı isimler yer alıyor.

Bulgar devletinin son 40 yılı ve siyasi gelişmeleri ele alan film, gül üretiminin 400 yıllık geçmişini de gözler önüne seriyor. Bir başarı öyküsünün kahramanı olan gül yağı üreticisi Teco'nun hayatına odaklanan film, mübadele döneminde Türklere yapılan zulmü de Bulgarların gözünden beyaz perdeye taşıyor.

Techo, komünizmin hakim olduğu çocukluk döneminde Gül Vadisi’nde büyür. Mübadele döneminin getirdiği zorluklara direnen Techo, ne olursa olsun hayallerinin peşinden gitmek için mücadele eder. Yerel bir gül fabrikasında çalışmaya başlayan Techo, komünist rejimin çökmesinin ardından hayallerine bir adam daha yaklaşarak ilk bağımsız gül yağı damıtma tesisini kurar. Ülkeyi etkisi altına alan siyasi geçiş dönemi Techo’nun da hem özel hayatını hem de iş yaşamını derinden etkiler. Zorluklara inatla direnen Techo, sonunda verdiği emeklerin karşılığını alır ve gül yağı üretiminde dünya liderleri arasında yerini alır.

Kadir Özübek, Türkiye’de vizyona girecek ilk Bulgar filmi özelliği de taşıyan film için Türk-Bulgar ilişkileri açısından önemli bir yere sahip olacağını vurguladı.

Güller Ülkesi: Damascena 31 Ocak'ta vizyondaki yerini alacak.