Güzel oyuncunun yürek burkan hikayesi

Ceyda Düvenci'nin annesi, onu hâlâ 3 yaşındaki hali ile hatırlıyor.


Bir dönemin 'taçlı' güzeli ve en gözde mankenlerinden biriydi Ceyda Düvenci ... Şimdi ise TV ve sinemada oyuncu olarak kendini kanıtladı.

Dışarıdan bakıldığında hayatı kusursuz ve pek çok kişiyi özendirecek türden... Ama geçmişinde öyle bir trajedi var ki resmen film gibi...

Mutlu bir evliliği var ve kısa bir süre önce ikinci kez anne olmanın sevincini yaşadı. Kısacası hayatında her şey yolunda gibi görünüyor. Ama onun bu gülüşünün ardında öyle bir hayat öyküsü var ki! Düvenci'nin annesi Zümrüt Hanım biricik kızının yüzünü en son 3 yaşında gördü ve onu hep o haliyle hatırlıyor.

Dönüş yolundaki feci kaza

Düvenci'nin müzik öğretmeni olan annesi 7 Mart 1981'de henüz 30 yaşındayken geçirdiği bir trafik kazasında gözlerini kaybetti. 

Sakin bir cumartesi günüydü... Öğrencileri tiyatroya götüreceklerdi.... Mustafakemalpaşa'dan Bursa'ya. Ardından dönüş yolculuğu başladı. Zümrüt Hanım ön sıralarda oturuyordu. Uykusu gelince kızı Ceyda'yı otobüsün arka tarafına yolladı ve uykuya daldı. İşte ne olduysa o sırada oldu. Karşıdan gelen minibüs ile Düvenci ve annesinin içinde bulunduğu araç çarpıştı. Araç devrildi. Düvenci'nin annesi başına şiddetli bir darbe aldı. Kendi anlatımıyla başına gelenler korkunç: 'Göz hizam ile burnum birbirinden ayrılıyor. Burnum kırılıyor, üst çenem kopuyor. Elmacık kemiklerim unufak oluyor.'

O halde görenler genç kadının öldüğünü sandı. Sonra nefes aldığı fark edilince yaşadığı anlaşıldı ve hastaneye götürüldü. Bir kaç hastane sonunda kabul edip onu aldı. Ama gözleri için yapacak bir şey yoktu. Eşi İsmail Düvenci onu Londra'ya da götürdü. Ama göz sinirleri kopmuştu.

Bu kazadan sonra Ceyda Düvenci de travma yaşadı. Onu, 18 yaşına kadar onlarla birlikte yaşayan anneannesi büyüttü.

Annesi Ceyda Düvenci'yi kazanın olduğu sıradaki yani 3 buçuk yaşındaki yüzüyle hatırlıyor hala... Lüle lüle sarı saçları pembe yanaklarının yanından omuzlarına dökülen haliyle.