Hiçbir şey göründüğü gibi değil!

Oyuncuların rol için hayatlarını nasıl riske attığını merak ettiniz mi?


Her meslek için geçerli olan tehlike faktörü sinema sektörü için de geçerli... İster başrol oyuncusu, ister figüran isterse de dublör olsun. Ölüm ya da sakat kalma tehlikesi hepsine de çok yakın.

 

Kimi rolü için defalarca kez aşırı kilo aldı ya da aşırı kilo verdi... Kimi meslek uğruna kör olmanın eşiğinden döndü, kimi boğulmaktan son anda kurtuldu, kimi rol icabı motosiklet kullanırken hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz aylarda Cem Yılmaz 'ın sahnedeyken tansiyonunun düşmesiyle fenalık geçirmesini ve ekip dahil herkesin bu durumu komedinin bir parçası sanarak gülerek izlemesini ya da bir komedyenin sahnedeyken yere yığılmasını oyunun bir parçası zannederek öldüğünün farkedil-e-meyişini hatırlarsınız...

Tüm bu durumlar bize hatanın ya da hayatın asla bir oyun olmadığını gösteriyor.

İşte film setlerinde yaşanan birbirinden talihsiz olaylar...

1- Büyü

Çekimleri Mardin'in Savur Köyü'nde gerçekleştirilen filmde, kazı yapmaya giden bir grup arkeoloğun bölgedeki büyünün etkisi altında kalması sonrası yaşananlar anlatılıyor. O dönem filmin galasında çıkan yangın, henüz setin ikinci gününde operatörün üç yüz kiloluk malzemenin altında kalması, ışık asistanının altı metrelik bir kuyuya düşüp hastaneye kaldırılması, Okan Yalabık 'ın yuvarlanan bir kayanın altında kalmaktan son anda kurtulması ve İpek Tuzcuoğlu 'nun çekimler esnasında sivri bir kayanın üstünden düşerek kuyruk sokumunu zedelelemesi... Tüm bu olanlara bakıldığında, 'Filmin yalnızca konusu değil, seti de lanetli' denmişti.

 

2- The Force Awakens

Yürürken hidrolik kapılardan birisi bir anda üzerine düştü ve onu leğen kemiğinden yere yapıştırdı, kapının altında sıkışıp kaldı. Sonuç olarak sol bacağında iki kemiği kırıldı ve ayak bileği yerinden çıktı.

 

3- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Harry Potter'ın son filmi olan Ölüm Yadigarları'nda, serinin ilk filminden beri Harry Potter'ı canlandıran Daniel Radcliffe 'in dublorlüğünü yapan David Holmes , uçuş sahnelerinden birinin provası yapılırken, patlamanın etkisiyle sert bir şekilde yere çakıldı. Omuriliği darbe alan genç dublör, ne yazıkki felç geçirdi.

 

4- Sihirbazlar Çetesi

Dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşan bir soygun çetesinin anlatıldığı Sihirbazlar Çetesi filminin setinde akılalmaz bir olay yaşandı. Isla Fisher 'ın, rol icabı su tankı içerisinde kelepçelendiği sahne bir anda gerçek oldu.

Fisher, sahne bittikten sonra kelepçelerden kurtulunca, içerideki suyun boşaltılmasını sağlayan düğmeyi aradı ancak bir türlü ulaşamadı. İşin en korkunç kısmı ise, film ekibinin, genç oyuncunun, su dolu tankın içindeki panik anları ve çırpınışlarını tamamen rol sanmasıydı. Yaklaşık 3 dakika sonra tanktan çıkarılan Fisher, ölümden döndü.

 

5- Iron Man 3

Bileğini kendi dublörlüğünü yaparken sakatladı. Yapımcılar, prodüksiyonu durdurup RDJ'ın iyileşmesini beklemek yerine bir dublör kullanıp RDJ'ın yüz efektlerini eklemeye karar verdiler. Yani filmde sahte Iron Man'li sahneler var.

 

6- Sıkıysa Yakala

Çekimlerin üçüncü günü sırasında bir kolda bileğini, diğerinde ise dirseğini kırdı. Sakatlığı kendisini hiç yavaşlatmadı. Renner o öğleden sonra çalışmaya devam etti. Bazı sahnelerde alçılarını yeşil ekranla siliyorlardı, diğerlerinde ise alçıları çıkarıp çekim yapıyordu, sonra geri takıyordu.

 

7- Kill Bill

Quentin Tarantino'nun yönetmenliğini üstlendiği Kill Bill'in setinde, filmin güzel ve yetenekli başrol oyuncusu Uma Thurman , araba kullandığı bir sahnede, kumlu bir yolda ilerlediği için ciddi bir kaza geçirdi. Yönetmenin ısrarıyla oturduğu direksiyondan boynu incinmiş şekilde kalkan Thurman, çok uzun bir süre boyunlukla gezmek zorunda kaldı.

 

8- Otomatik Portakal

Filmde, Alex karakterini canlandıran McDowell, rol gereği, deney yapılan gözlerini hiç açamayacağı bir aparata bağlattı. Bu sahne sırasında oyuncunun korneası çizildi fakat oynamaya devam etti. Geçici körlük yaşayan oyuncunun yerine çağrılan dublör, bu sahneyi oynamayı kabul etmedi. McDowell son çare, aparata yeniden bağlanarak kamera karşısına geçti.

 

9- Deadpool

Marvel evreninin en çılgın karakterlerinden biri olan Deadpool'un ikinci filminin çekimleri esnasında çok üzücü bir olay yaşandı. Çekim esnasında motosiklet kullanan kadın dublör kontrolünü kaybetti ve yanındaki bisikletliye çarptı. Ardından yakındaki binanın camından içeri giren talihsiz kadın, hayatını kaybetti...

 

10- The Crow

Bruce Lee 'nin kendisi gibi aktör olan oğlu Brandon Lee , The Crow filminin setinde, rol icabı düşmanı olan Michael Massee 'nin kendisine silah doğrulttuğu sahnede gerçekten vuruldu... Boş olması gereken silahın içinde bırakılan birkaç kurşun yüzünden son nefesini veren Lee, ihmalkarlığın kurbanı oldu.

 

11- Mumya

Brendan Fraser 'in, Mumya filminin bir sahnesinde boynuna bir ilmek geçirilmek suretiyle asılma sahnesi çekiliyordu. Fakat sahne sırasında bir kısım hatalar zinciri sebebiyle Fraser ölüm bilincini kaybetti ve ölüm tehlikesini yakından yaşadı. Anlaşılan 'asıyormuş gibi yapmak' pek de güvenli değilmiş. Fraser'sa çekimin ardından 'Beni 18 saniyeliğine öldürdüler. Darağacında, boynumda bir ilmekle sallandım. Bir şeyler yanlış gitmeye başladı ve nefesim kesildi. Bilincim yerine geldiğinde tek bildiğim, uyanıyor oluşumdu.' diyordu.

 

12- Django Unchained

Yönetmenliği Quentin Tarantino'nun üstlendiği bir diğer filmde, zengin bir köle tüccarını canlandıran Leonardo DiCaprio , rol gereği elini masaya vurduğu sahnede ciddi bir şekilde yaralandı. Eli kesilip kanamaya başlayan DiCaprio, rolden hiç çıkmadan mendille kanayan elini sararak oynamaya devam etti.