Hırvatistan'da 4. Türk Filmleri Haftası

Etkinlik 'Mahmut ve Meryem' filminin gösterimiyle başladı.Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türk Filmleri Haftası, yönetmen Mehmet Ada Öztekin 'in 'Mahmut ve Meryem' filminin gösterimiyle açıldı.

Hırvatistan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve Hırvat-Türk Dostluk Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen Türk Filmleri Haftası'nın açılışı için Zagreb'deki Avrupa Sineması'nda tören düzenlendi. Törene Hırvatistan Kültür Bakan Yardımcısı Alen Kaymoviç, Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta, Hırvat-Türk Dostluk Derneği Başkanı Goran Beus Richembergh ve sinemaseverler katıldı. 

'Mahmut ve Meryem' filminin Hırvat oyuncusu Kristina Krepela 'nın da yer aldığı törende konuşan Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Tuta, Türk Filmleri Haftası'nın artık bir geleneksel hal aldığını belirtti ve Hırvatistan'da Türk kültürüne karşı gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Tuta, 'Sinema başka bir kültürü tanımanın en iyi yollardan birisidir. Filmleri izlediğiniz zaman ortak yaşadıklarımızı ve duygularımızı göreceksiniz' diye konuştu. 

Bakan Yardımcısı Kaymoviç ise etkinliğin geçen yıl Türkiye ile Hırvatistan kültür bakanlıkları arasında imzalanan kültür işbirliği anlaşmasının ne kadar yarar getirdiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

24 Mayıs'a kadar devam edecek Türk Filmleri Haftası kapsamında Hırvat sinemaseverler, 'Çanakkale:  Yolun Sonu', '120', 'Can', 'Aşk Tesadüfleri Sever', 'Yozgat Blues', 'Son Mektup' gibi Türk filmlerini izleyebilecek. 

Zagreb'in ardından Türk filmleri Hırvatistan'ın diğer kentlerinde de izleyiciyle buluşacak.