Hollywood sahaya iniyor!

Kaliforniya merkezli Hollywood, salgın sonrası çalışmalara başlıyor.


Koronavirüsü nedeniyle sekteye uğrayan ABD film endüstrisi 12 Haziran'da işbaşı yapma kararı aldı. Salgından tüm dünyada en fazla etkilenen ülke olan ABD'de sinema sektörüne verilen mola sonlandırılıyor. Salgının hala büyük ölçüde yayılmaya devam etmesine rağmen, Kaliforniya'da dizi ve film çekimlerinin 12 Haziran'da başlayacağı duyuruldu.

2019 yılı Aralık ayında Çin'de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü nedeniyle Amerika'nın Kaliforniya eyaletindeki tüm dizi ve film çekimleri mart ayında durdurulmuştu.

Hollywood'un durmasının, Amerikan film endüstrisinin ve bu endüstrinin ürünleriyle beslenen dünya sinema sektörünün de durması anlamına geldiği için Hollywood'un yeniden hareketlenmesine karar verildi. Bir süredir film ve dizi çekimlerinin hangi şartlar ve kurallar çerçevesinde devam ettirileceği üzerinde çalışmalar sürdürülüyordu. Ancak diğer yandan film ekipleri, Amerikan stüdyo kurallarının şekillenmesini beklemek yerine farklı ülkelerde çekim yapma kararını tercih etmeye başladı.

Sağlık Departmanı temkinli

Duyurulan yeni bilgilere göre Kaliforniya'da bulunan film ve dizi prodüksiyonları 12 Haziran tarihinde yeniden başlayabilecek. Kaliforniya valisi Gavin Newsom ve California Department of Public Health, tüm eyalet için ortak karar verdi. Ancak Sağlık Departmanı kesin olarak tüm kurallara uyma şartı ile bunun gerçekleşebileceğini söyledi. Açıklama ise şöyle: 'Ne gibi değişikliklerle hangi bölgelerin yeniden açılabileceğine dair kılavuz yayınlama çalışmalarımız sürerken, kılavuzun her anlamının kaldığımız yerden devam edeceğimiz olmadığını hatırlamak önemli. Bulunduğunuz bölgenin sağlık görevlileri hangi bölgelerin açılacağına karar verecek.'

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Avatar 2, Matrix 4, Shang-Chi, Mission Impossible 7 gibi filmlerin setlerinin yakın zamanda yeniden kurulacağı açıklanmış ve özellikle Avatar 2 ekibinin, çekimleri yapabilmek üzere Yeni Zelanda'ya ulaştığı bildirilmişti.