Hülya Avşar ve İlber Ortaylı’nın tarihi işbirliği!

Safiye Sultan olacak Hülya Avşar’a, tarih koçluğu yapacak isim İlber Oltaylı.Hülya Avşar ve İlber Ortaylı’nın Kösem Sultan işbirliği

Safiye Sultan olacak Hülya Avşar’a tarih koçu Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Safiye Sultan’ı canlandıracak olan Hülya Avşar, role hazırlanmak için kampa girdi.

Hürriyet’ten Sinem Vural’ın haberine göre, “Muhteşem Yüzyıl-Kösem” dizisinin Safiye Sultan’ı hülya Avşar, bu tarihi rolün hakkını vermek için kitaplara sarıldı. Ayvalık tatilinin son gününde Ortunç Beach’te karşılaştığı ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı’dan o dönemi anlatan kitap tavsiye etmesini isteyen oyuncu, beklediği yanıtı aldı.

Ortaylı’nın biri Reşad Ekrem Koçu’nun “Kösem Sultan”ı olmak üzere birkaç kitap önerdiği Avşar, vakit kaybetmeden o kitapları edinip okumaya başladı. Bu arada kendine bir de tarih danışmanı tutan Hülya Avşar, yeni danışmanından dönem dilini, kelimelerini ve ifade tarzlarını öğrenmeye başladı. Ayrıca boş bir gününde TİMS ekibiyle beraber tarihi yarımadayı ve Topkapı Sarayı’nı gezen oyuncu, rolün hakkını vermek için titizlikle hazırlıklara devam ediyor.

Kafası karışmasın

İlber Ortaylı, yeni dizi hazırlığındaki Hülya Avşar’a tam olarak ihtiyacı olan kaynakların adını verdiğini söyledi: “O dönem ve konuyla ilgili çok fazla kaynak var. Ben de kafasının karışmaması için kendisine Reşad Ekrem Koçu’nun ‘Kösem Sultan’ ve ‘Osmanlı Padişahları’ ile Necdet Sakaoğlu’nun ‘Bu Mülkün Sultanları’ kitaplarını önerdim.”