İddialı yapımlar erteleme yarışında!

Vizyonu dört gözle beklenen yapımların buluşma tarihleri yine ertelendi.


Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgınının etkisi dinmek bilmiyor. Salgının dünya geneline yayılması nedeniyle gişede iddialı birçok yapımın gerek çekimleri gerekse post-prodüksiyon çalışmaları ileri bir tarihe atılmış bu da söz konusu yapımların seyirciyle buluşmasını da geciktirmişti.

Ancak salgının etkisini büyük ölçüde yitirmesine ve birçok ülkede hayat normale dönmesine rağmen filmlerin vizyon tarihlerinde ertelemeler hız kesmeden devam ediyor.

Aralarında Mulan, Top Gun: Maverick, Sessiz Bir Yer II ve Avatar serisi gibi önemli yapımların bulunduğu birçok filmin vizyon tarihleri bir kez daha ertelendi. Bunun sebepleri arasında salgının etkisinin halen devam etmesinin yanı sıra stüdyolar arasında yalanan bir dizi gişe savaşı olduğu da gözardı edilemez.

Takvim değişikliğinde ilk adımı atan stüdyolardan biri olan Disney, yapımcılığını üstlendiği filmlerin vizyon tarihlerinde büyük değişikliklere gitti. Ağustos ayı içerisinde vizyona girmeyi planladığı Mulan ve ekim ayında seyirciyle buluşturmayı düşündüğü The French Dispatch'in yeni vizyon tarihlerini süresiz olarak erteleyen Disney, aynı şekilde Avatar'ın devam filmleri, yeni Star Wars filmleri, The Last Duel gibi yapımları da erteledi.

Bir diğer önemli yapım şirketi Sony de, Spider-Man 3'ün 5 Kasım 2021 olan vizyon tarihini 17 Aralık 2021 olarak güncelledi.

Disney ve Sony'nin blöfünü gören Universal ise daha önce salgın sebebiyle tarihlerini ileri aldığı A Quiet Place Part II ve Top Gun: Maverick'i bir kez daha erteledi ve 2020 yılı olan vizyon tarihlerini 2021 yılına öteledi.

İşte önemli yapımların eski ve -şimdilik- yeni vizyon tarihleri: