İran'da Uluslararası Belgesel Film Festivali Başladı

Festivalde 148 belgesel yarışıyor.İran'ın en önemli film festivallerinden 8.Uluslararası Belgesel Film Festivali 'Cinema Verite' başkent  Tahran'da başladı.

Toplam  148 Belgesel  Yarışacak

Filistin  Sinema Salonu'nda yapılan açılış programında konuşan Festival Genel Koordinatörü Mehdi Tabatabainejad, bu yıl etkinliğin ulusal yarışma bölümünde 118, uluslararası bölümde 30 olmak üzere toplam 148 belgeselin yarışacağını söyledi. Tabatabainejad, festival kapsamında yarışma bölümünün yanı sıra 170  İran  yapımı, 117 yabancı belgeselin gösteriminin yapılacağını belirtti.

Festival'in açılışı 'Meşrute Pehlivanı' isimli belgeselin gösterimiyle yapıldı. Belgesel,İran'da milli kahraman olarak anılan, 1906'daki Anayasa Devrimi'nin sembollerinden Settar Han'ın hayatını konu ediniyor. Gösterime, Settar Han'ın torunlarından Sami Serdarmilli de katıldı.

Festival  Bir  Hafta  Sürecek

Bir hafta sürecek festival, ulusal yarışma, uluslararası yarışma, Şehid Avni Özel Ödülü, şehir belgeselleri, geleneksel el sanatları belgeselleri ve yarışma dışı gösterimlerden oluşuyor.