İstanbul'da ödül gecesi!

İKSV 38. İstanbul Film Festivali'nde ödüller sahiplerine ulaştırıldı.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, 16 Nisan Salı akşamı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 52 film yarıştı.

Sunuculuğunu dublaj sanatçısı, sunucu ve yazar kimliğiyle tanınan Yekta Kopan yaptığı gecede Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra, Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi. 

Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Sinemada İnsan Hakları Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da açıklandı.

Açılış konuşmasını yapan festival direktörü Kerem Ayan, çok güzel bir festival geçirdiklerini belirterek, 'Gerçekten geçen senenin üstünde bir seyircimiz var, çok mutluyuz.' ifadesini kullandı.

Seyircilerin de bilet alarak festivale destek olduklarını anımsatan Ayan, 'Oldukça zor gelen bir yıldı ama öyle zor geçmedi, çok iyi geçti.' şeklinde konuştu.

Uluslararası Yarışma Ödülleri

Başkanlığını yönetmen Lynne Ramsay 'in üstlendiği uluslararası yarışma jürisinde Kanadalı yönetmen Philippe Lesage , oyuncu Damla Sönmez , İrlandalı oyuncu Moe Dunford ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol yer aldı.

Altın Lale Ödülünü Bora Kim'in yönettiği Sinekkuşu adlı filmi kazandı. Jüri başkanı Lynne Ramsay'in açıkladığı ödülü Eczacıbaşı Topluluğu CEO'su Atalay Gümrah takdim etti.

Uluslararası Yarışma'da Jüri Özel Ödülü, Suhaib Gasmelbari'ın yönettiği Ağaçlardan Bahsetmek'e verildi. Ödülü jüri üyelerinden Damla Sönmez takdim etti.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Ulusal Yarışma'da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü'nü, yapımı 2018-2019 sezonunda tamamlanan 9 film arasından seçilen Emin Alper ’in yönettiği Kız Kardeşler kazandı.

En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Özgün Müzik ve FIPRESCI dallarında ödüle uzanan Kız Kardeşler filminin damga vurduğu gecede En İyi Film ödülü jüri başkanı yönetmen Ümit Ünal takdim etti.

En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında ödül kazanan Yuva filmi ayrıca Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü'nü de kazandı. Filmin yönetmeni Emre Yeksan 'ın ödülü, yönetmen Philippe Lesage tarafından takdim edildi.

Seyfi Teoman İlk Film Ödülü kategorisinde ise Nebula filmiyle Tarık Aktaş ödüle uzandı.

En İyi Yönetmen ödülü, Kız Kardeşler filmiyle Emin Alper'e verilirken, Barış Atay'ın yönettiği Aden filmine de Mansiyon verildi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü Kız Kardeşler filmindeki rolleriyle kazanan Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir , ödülü oyuncu Alican Yücesoy 'dan aldı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Yuva filmindeki rolüyle Kutay Sandıkçı kazandı. Ödülü oyuncu Derya Alabora takdim etti.

En İyi Senaryo Ödülünü Görülmüştür filmiyle kazanan Serhat Karaaslan ödülünü yazar ve senarist Gaye Boralıoğlu 'dan aldı.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülünü Yuva filmiyle Jakub Giza , En İyi Kurgu Ödülünü Görülmüştür filmiyle Ali Aga, En İyi Özgün Müzik Ödülünü ise Kız Kardeşler filmiyle Giorgos ve Nikos Papaioannou aldı.

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması'nda En İyi Kısa Film Ödülünü Gökalp Gönen'in Avarya adlı filmi kazandı.

Festivalin belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması'nda yarışan 11 film arasından Rena Lusin Bitmez'in yönettiği Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? filmine ödül verildi. Ayrıca Aylin Kuryel ve Fırat Yücel'in yönettiği Baştan Başa filmine de Mansiyon verildi.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması'nda Barbara Miller'ın Dişil Haz filmine Mansiyon takdim edildi.

FIPRESCI Ödüllerini, uluslararası yarışmada Suhaib Gasmelbari'ın yönettiği Ağaçlardan Bahsetmek, ulusal yarışmada Emin Alper'in yönettiği Kız Kardeşler, ulusal kısa yarışmada ise Deniz Telek 'in yönettiği Gümüş filmi kazandı.

İşte gecenin kazananları:

Uluslararası Yarışma

Altın Lale – Bolsae / House of Hummingbird / Sinekkuşu (Bora Kim)
Jüri Özel Ödülü – Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek (Suhaib Gasmelbari)

Ulusal Yarışma

Altın Lale En İyi Film – Kız Kardeşler (Emin Alper)
Onat Kutlar Jüri Özel Ödülü – Yuva (Emre Yeksan)
Mansiyon – Aden (Barış Atay)
En İyi Yönetmen – Emin Alper (Kız Kardeşler)
En İyi Senaryo Ödülü – Serhat Karaaslan (Görülmüştür)
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir (Kız Kardeşler)
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Kutay Sandıkçı (Yuva)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Jakub Giza (Yuva)
En İyi Kurgu Ödülü – Ali Aga (Görülmüştür)
En İyi Özgün Müzik Ödülü – Giorgos & Nikos Papaioannou (Kız Kardeşler)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

En İyi Film – Diciembres / Decembers / Aralık’ta (Enrique Castro Ríos)
Mansiyon – #Female Pleasure / #Dişil Haz (Barbara Miller)

Ulusal Belgesel Yarışması

En İyi Belgesel – Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi, Anne? / Türkiye (Rena Lusin Bitmez)
Mansiyon – Baştan Başa / Türkiye (Aylin Kuryel, Fırat Yücel)

Seyfi Teoman İlk Film Ödülü

En İyi İlk Film – Nebula (Tarık Aktaş)

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film – Avarya (Gökalp Gönen)

FIPRESCI Ödülleri

Uluslararası Yarışma’da – Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek (Suhaib Gasmelbari)
Ulusal Yarışma’da – Kız Kardeşler (Emin Alper)
Ulusal Kısa Film Yarışması’nda – Gümüş (Deniz Telek)