İzmir Kısa Film Festivali start alıyor

16. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali başlıyor.


İzmir’in uzun soluklu tek film festivali olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, 16. kez kapılarını açtı. Film gösterimleri Fransız Kültür Merkezi, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi, Ege Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde ve ücretsiz olacak. Yerel yönetimler ve üniversitelerin desteğiyle şehre yayılan festival, gösterimlerin yanısıra atölye çalışmaları ve söyleşilerle 22 Kasım 2015 Pazar gününe kadar devam edecek. Açılış töreni, 18 Kasım Çarşamba saat 20.00’de, Buca Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Özel film seçkileri

Ulusal ve uluslararası kategorilerde birçok film, 16. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali'yle ilk defa beyazperdede gösterilecek. Bu yıl 87 ülkeden bin 591 film başvurusu alan festival, 400’ün üzerinde filmi ücretsiz olarak seyirciyle buluşturacak. Almanya Deneysel Film Seçkisi, Macaristan Seçkisi, İrlanda Seçkisi, Avrupa Film Akademisi (EFA) Kısa Film Seçkisi, Japonya Seçkisi ve Romanya Seçkisi olmak üzere belirlenen özel seçkiler de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Söyleşi ve atölyeler

Festival jürisinin başkanı Serdar Akar , 20 Kasım Cuma saat 18.00’de Bornova Belediyesi Nikah Salonu'nda, jüri üyesi Vildan Atasever 19 Kasım Perşembe saat 18.00’de Fransız Kültür Merkezi’nde, jüri üyesi Yiğit Özşener 20 Kasım Cuma saat 17.00’de Fransız Kültür Merkezi’nde İzmirli sevenleriyle biraraya gelecek. Yonca Ertürk , 21 Kasım Cumartesi saat 16.00’da, 'Temel Yapımcılık Atölyesi' çalışması yapacak. Kerem Kaban ise 18 Kasım Çarşamba saat 16.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde, 'Sinemada Ses Estetiği ve Sesin Ontolojisi' adlı atölye çalışmasını yapacak. 22 Kasım Pazar ise 11.00-13.00 ve 13.30-15.30 saatleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde, çocuklar için 'Film Terapi Atölyesi' düzenleyecek. Son teknoloji kameraları İzmirli sinemacılara tanıtacak olan Oktostore’un 'Dijital Sinema Atölyesi' etkinliği ise 20 Kasım Cuma ve 22 Kasım Pazar günleri 15.00-18.00 saatleri arasında, yine Fransız Kültür Merkezi’nde.

Ödül töreni

Ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi ödülleri için yarışacak filmler, yönetmen Akar’ın başkanlığında oyuncular Özşener ve Atasever, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve sinema yazarı György Baron’un yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek. Ödüller, 21 Kasım Cumartesi günü Kültürpark'ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.