Jurassic World'dan müthiş başarı!

Jurassic World: Yıkılmış Krallık'ın gişe hasılatı 1 milyar doları buldu.J.A. Bayona'nın yönettiği, Chris Pratt ve Bryce Dallas Howard’lı Jurassic World: Fallen Kingdom, dünya çapında 1 milyar dolar gişe hasılatı elde ederek önemli bir başarıya ulaştı. 

2015 yapımı Jurassic World‘ün devamı olan Jurassic World: Fallen Kingdom gişede rekora koşuyor. Ülkemizde Jurassic World: Yıkılmış Krallık ismiyle vizyona giren film, dünya çapında 1 milyar dolar gişe hasılatı elde etti. 170 milyon dolarlık bütçesine karşılık film, ABD’de 304 milyon dolarlık gişe elde ederken; ABD dışında ise 699 milyon dolarlık bir kazanç sağladı. Filmin gösterime girdikten 4 hafta sonra filmin dünya çapında 1 milyar dolar barajını geçmesi oldukça büyük bir başarı. Böyle devam ederse devam filminin, ilk filmin 1 milyar 671 milyon dolarlık gişesini geçebileceğini söyleyebiliriz.

1 Milyar dolar bandını geçen üçüncü film

Jurassic World: Fallen Kingdom, 2018 yılı içerisinde Avengers: Infinity War ve Black Panther ile beraber 1 milyar dolar barajını geçebilen üçüncü film oldu. Aynı zamanda, dağıtımcı şirketi Universal’ın, 1 milyar dolar gişe bandını geçen 7. film olma özelliğini taşıyor.

J.A. Bayona'nın yönettiği, Chris Pratt ile Bryce Dallas Howard‘ın başrollerini paylaştığı film; aksiyon anlamında izleyicinin beklentileri karşılayan, ilk filme göre gerilim dozu daha yüksek, daha başarılı CGI kullanımıyla dikkat çeken ve ilk filme göre daha iyi bir hikâye yapısına sahip bir film. Bütün bu etmenlerin filmin gişesini büyük ölçüde etkilediğini söylemek mümkün.

2009 yapımı Avatar filmi, dünya çapında gişe hasılatı bakımından 2 Milyar 270 Milyon dolar hasılatla zirvede yer alırken onu 2 Milyar 200 milyon hasılatla 1997 yapımı Titanic izliyor.

İşte dünyanın en çok hasılat yapan ilk 10 filmi: