Kahire Uluslararası 36. Film Festivali

Festivalde dünya sinemasından 155 film gösterilecek.


Kahire  Uluslararası 36.  Film Festivali başladı.

Mısır'ın başkenti  Kahire'nin tarihi mekanlarından Selahaddin Kalesi'nde açık alanda gerçekleştirilen açılış töreniyle başlayan festivale çok sayıda Mısırlı, yabancı sinema sanatçısı ve yönetmen katıldı.

Festival Başkanı Semir Ferid, açılış konuşmasında, herkesin festivalin en güzel şekilde düzenlenmesi için fedakarca  çalıştığını söyledi. 

Ferid,  Mısır'ın içinde bulunduğu şartlara rağmen,  Kültür Bakanlığı'nın festivalin başarılı olması için gereken imkanları kendilerine seferber ettiğini de dile getirdi.

Açılış programında dünya  sinemasından barış temalı  12 animasyon filmiyle davetlilere barış  vurgusu yapıldı.  Açılışta, sinema sanatına hizmet eden  Alman sinema yapımcısı  Volker Schlöndorff , Faslı  Semir Sayil ve Mısırlı sinema sanatçısı  Nadiye Lutfi'ye, 'Necip Mahfuz' ödülleri verildi.

Arap dünyasının önemli sinema aktivitelerinden biri olarak görülen festival  18 Kasım'a kadar sürecek. Festival boyunca dünya sinemasından 155 filmin gösterime sunulacağı ifade edilirken, 50 ülkenin bu yılki festivale katıldığı açıklandı. 

Kahire  Film Festivali ilk kez 1976 yılında düzenlenmişti.