Kenan'dan Beren'e paha biçilmez hediye

Gülşen Yüksel, Kenan Doğulu'nun Beren Saat'e aldığı hediyeyi yazdı...Makaron'dan Gülşen Yüksel, Kenan Doğulu 'nun Beren Saat 'e aldığı hediyeyi yazdı...

İşte o yazı..

Picasso, Fikret Mualla, Burhan Doğançay gibi sanatçıların eserlerini toplayan Kenan Doğulu bir süredir modern sanatla ilgileniyor.Doğulu, Contemporary İstanbul’dan çok sayıda eser satın aldı.

Picasso, Fikret Mualla, Burhan Doğançay, Devrim Erbil gibi sanatçıların tablolarından oluşan kendi deyimiyle 'mütevazı' bir koleksiyonu olan Kenan Doğulu gittiği her yerde galeri geziyor

Doğulu bu yıl Contemporary İstanbul’dan çok sayıda eser satın aldı.Bir kısmı kendisi gibi sanat eseri toplayan eşi Beren Saat'le yeni taşındıkları evlerinde değerlendirmek üzere.Bir kısmı da toplamak istediği modern sanatçılara ait eserler.Pop-art sanatçısı Pınar Du Pre'nin çalışmaları da Doğulu'nun koleksiyonuna kattığı parçalar arasında.

8 yıldır tablo koleksiyonu yapan Kenan Doğulu Contemporary İstanbul’dan da eli boş dönmedi.

Kenan Doğulu’nun 8 yıldır tablo koleksiyonu yaptığını biliyorum. Hatta bu ilgisi Picasso ile başlamış, sonra da hızını alamayarak evinin duvarlarını Fikret Mualla, Burhan Doğançay, Devrim Erbil gibi sanatçıların tablolarıyla süslemiş.Son yıllarda Gary Hume, Olcay Kuş, Hüseyin Aksoylu, Sema Culam, Burcu Perçin’in tablolarını da koleksiyonuna eklemiş.Kendini mütavazı bir koleksiyoncu olarak tanımlıyor. Eşi Beren Saat’in de ondan aşağı kalır bir yanı yok. Birlikte yurt dışına gittiklerinde tablo almadan dönmüyorlarmış.

Yaptığı bir röportajda ‘Henüz yatırımcı kafasında değilim’ diyor Kenan. İleride dünyaya gelecek çocukları için koleksiyon yapıyormuş.

Amacı onlara sanatsal bir servet bırakmak. Bu yüzden de dur durak bilmeden tablo alıyor.