Korona virüs sinema sektörünü de vurdu!

Beşinci kez ertelenen filmler ve vizyona girmeyi bekleyen yapımlar...


İlk olarak, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs neredeyse tüm ülkelere yayılmış durumda. İtalya’da gerçekleşecek Görevimiz Tehlike 7 filminin çekimleri ertelenmişti, sonrasında da No Time to Die’ın vizyona geç gireceği belirtilmişti. Türkiye’de de görülen virüs sonrası vizyona girecek filmlerin tarihlerinde değişiklik olacağı duyuruldu. 

Kalabalıkların bir araya gelme potansiyeli olan sosyal ve kültürel etkinlikler ve spor faaliyetlerine bazı kısıtlamalar getirildi. Ülkemizde sinema salonları kapatılmadı ancak bazı film şirketleri filmlerinin vizyon tarihini değiştireceğini açıkladı. 

Dünya çapında vizyon tarihi ertelenen filmler;

İlk filmiyle büyük beğeni toplayan, Emily Blunt , Cillian Murphy ve Millicent Simmonds başrollü Sessiz Bir Yer 2 / A Quiet Place: Part II’nin vizyon tarihi ülkemizde de ertelendi. Çok beklenen filmin yeni vizyon tarihi ise henüz belli değil.

Daha önce çeşitli sebeplerle vizyon tarihi birçok kez ertelenen Yeni Mutantlar / The New Mutants filminin gösterimi bu sefer de koronavirüs nedeniyle ertelendi. 

Ölmek İçin Zaman Yok / No Time to Die (Belirsiz)

Peter Rabbit: Kaçak Tavşan / Peter Rabbit 2: The Runaway (7 Ağustos 2020)

Mulan (17 Nisan 2020)

Black Widow (1 Mayıs 2020)

Hızlı ve Öfkeli 9 / Fast and Furious 9 (Belirsiz)

 

Türkiye'de durum

Dünya çapında milyonlarca dolar kaybeden filmler, ülkemizde de aynı duruma girmek istemediği için yerli yapımların vizyon tarihini erteleme kararı aldı. 

Ülkemizde ilk Covid-19 vakası 10 Mart gecesi resmi olarak açıklandı. İlk vakanın açıklanmasıyla ülke çapında tedbirler alınmaya başlandı. Halk kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışırken bir hamle de sinema sektöründen geldi. Bazı film yapım şirketleri aldıkları kararla, vizyona girecek filmlerinin tarihini süresiz erteledi.

Türkiye’de vizyon tarihi ertelenecek olan yerli yapımlar;

13 Mart’ta vizyona girmesi planlanan, başrollerini İlker Ayrık , Erdal Özyağcılar ve Hande Soral ’ın üstlendiği, Müstakbel Damat’ın vizyon tarihi süresiz ertelendi. Ayrıca, filmin galası da iptal edilmişti. 

9 Kere Leyla (Belirsiz)

Aslan Hürkuş Kayıp Elmas (Belirsiz)  

Malazgirt 1071 (18 Eylül 2020)

Adanış Kutsal Kavga (18 Aralık 2020)