Korona virüs sinema sektörünü de vurdu!

Bond:25 olarak da bilinen No Time to Die'ın vizyon tarihi ertelendi!


Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, fakat zamanla farklı ülkelere de yayılarak korkuya neden olan korona virüsü, sinema dünyasında etkisini göstermeye devam ediyor. Çin, İtalya, Fransa, İsviçre, Japonya, Hong Kong gibi ülkelerde daha hızlı yayılan virüs sebebiyle bazı filmlerin çekimi ertelendi. 

Çin'de insanlar kalabalığa girmekten çekindiği için sinemaya gitmeyi tercih etmiyor. Bu sebeple gişe rakamları ciddi şekilde etkilendi. 

No Time to Die ne zaman vizyona girecek?

Daniel Craig 'in başrolünde olduğu 'Ölmek için Zaman Yok' filminin prömiyeri Çin'de iptal edilmişti. Bu sefer de filmin tüm dünyada vizyon tarihi ertelendi. Nisan ayında vizyona girecek olan filmin yeni vizyon tarihi 12 Kasım 2020 tarihine ertelendi. 

Filmin kasım ayına ertelenmesi sebebiyle kasım ayında çıkacak filmlerinde vizyon tarihi ertelenebilir. Daniel Craig'i son kez Bond rolünde göreceğimiz filmle karşı karşıya gelmek isteyen bir çok filmin vizyon tarihi ertelenebilir. 

Filmin konusu

Jamaika’da sessiz sakin bir hayat süren James Bond’un sakin yaşamının bozulmasıyla gelişen film, Bond'un eski dostu olan CIA ajanı Felix Leiter (Jeffrey Wright ) kapısını çalıp yardım istemesiyle yeni bir göreve başlamasını konu ediyor. Bond, bu sefer kaçırılan bir bilim insanını kurtarmalı. Fakat bu sefer filmin kötü adamı her zamankinden daha güçlü ve akıllı.

Daniel Craig'in başrol olduğu filmin 'villain'i Oscar ödüllü Rami Malek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Spectre‘da oynayan Léa Seydoux ve Christoph Waltz oyuncu kadrosunda yer alıyor.  Filmde Lashana Lynch , Naomie Harris , Ben Whishaw , Rory Kinnear , Ana de Armas , Billy Magnussen ve Dali Benssalah gibi isimler de rol alıyor. Filmin tema şarkısı ise Billie Eilish tarafından seslendiriliyor.

Mission: Impossible 7 

Tom Cruise 'lu Görevimiz Tehlike'nin İtalya 'da yapılacak olan çekimleri de korona virüs sebebiyle ertelenmişti. Film ekibi ve oyuncular çekimler için 20 Şubat'ta Venedik'e ulaşmıştı. Fakat o sırada ülkede her geçen gün daha fazla yayılan korona virüs nedeniyle filmin çekimleri belirsiz bir tarihe kadar ertelendi. 

Ayrıca ülkede, birçok futbol maçı, moda ve sanat etkinlikleri ve ünlü Venedik Karnavalı iptal edildi. Ayrıca ülkede 1 Mart'a kadar okullar tatil edildi. 

Oscar adayı filmlerin Çin'de gösterimi de ertelenmişti

Çin Amerika'dan sonra en büyük sinema sektörüne sahip ülke konumunda. Yetmiş binden fazla sinema salonu bulunan Çin'de, toplu etkinlikler salgının yayılmasından endişe eden Çinli yetkililer tarafından yasaklandı. Hizmet vermeye devam eden bazı salonlarda, izleyicilere maske dağıtımı gibi uygulamalar yapılıyor. 

Ertelenen filmlerden dolayı sinema salonlarının toplamda bir milyar dolar kadar zarar edeceği tahmin ediliyor. Çin’deki bu durum sinema sektörünü global olarak etkiliyor.Çünkü Çin, yıl içinde dünya çapında yapılan gişe hasılatının yüzde 33’ünü elinde bulunduruyor ve bu anlamda Hollywood’un ardından ikinci sırada bulunuyor.

Oscar'a aday olan filmlerin Şubat ayında vizyona girmesi bekleniyordu fakat çoğunun vizyon tarihi ertelendi. Bu filmler arasında; Jojo Rabbit, Little Women, 1917 bulunuyor.