Leviathan Moskova'da Tartışma Yarattı

Putin karşıtı, Rus filmi Leviathan, Moskova'nın tepkisini çekti.Anti- Putin Sinema manifestosu olarak görülen Altın Küre ödüllü ve Oscar adayı Rus yapımı Leviathan filmi Moskova'da büyük tepki gördü.

Yönetmeni Çıkarcılıkla Suçladı

Yönetmenliğini 50 yaşındaki Andrey Zvyagintsev 'in yaptığı Leviathan filmi hakkında, bazı Ortodoks gruplar gösterimin yasaklanması için uğraşıyor, bir Milletvekili devlet bütçesinden verilen paranın geri alınmasını istiyor, Rusya Kültür Bakanı yönetmeni 'kırmızı halıların, ödüllerin peşinde koşmakla, çıkarcı olmakla' suçluyor.

ABD'de Yaşanan Bir Olaydan Esinlendi

50 yaşındaki Andrey Zvyagintsev'in Abd'nin 2 bin 500 nüfuslu kasabasında yaşanan trajik bir olaydan esinlenip Rusya'da geçen bir senaryo yazdığı ve çektiği filme ilham veren konu 4 Haziran 2004'te Abd'nin Colorado eyaletine bağlı Granby kasabasında yaşanan bir olay. Rus Yönetmen Andrey Zvyagintsev bu olaydan çok etkilendi. Heemeyer'in trajedisinden bir senaryo çıkardı, Rusya'ya uyarladı. Devlet fonundan yüzde 35 bütçe desteği almayı başardı. Rusya'nın kuzeybatısında Barents Denizi kıyısındaki Murmansk'ta çekilen film, köyde ailesiyle zorlu bir yaşam mücadelesi veren Nikolay'ın, evini ve arsasını ele geçirip kendi yakınlarına peşkeş çekmek isteyen Rüşvet ve yolsuzluğa batmış bir yerel yönetici ile mücadelesini anlatıyor.

64. Cannes Film Festivalinde En İyi Senaryo Ödülü Almıştı

Geçen yıl 64. Cannes Film Festivalinde Nuri Bilge Ceylan 'ın 'Kış Uykusu' en iyi film ödülünü alırken, Zvyagintsev'in 'Leviathan'ı en iyi senaryo ödülüyle yetinmişti. Ama bu yılbaşında önce Altın Küre ödüllerinde en iyi yabancı film seçildi, ardından en iyi yabancı film Oscarı için beş aday film arasına girdi, en son hafta başında Londra Film Eleştirmenleri Birliği en iyi film ödülünü aldı. Eleştirmenler ise, filmde kutsal kitaplardaki öykülere de atıf yapılırken, aslında Rusya'nın son 20 yılda yaşadığı kapitalistleşme sürecindeki sosyal ve politik yozlaşmanın, iktidar erkini kendi çıkarları için kullanan yöneticilerin acımasızlığının, hak ve hukuk mücadelesi verenlerin başına gelen dertlerin vitrine çıktığını vurguluyor.

Rusya'da 5 Haziran'da Gösterime Girecek

Gerçi Türkiye dahil pek çok ülkede gösterimi başlayan film Rusya'da 5 şubatta vizyona girecek. Yani filmi halk görmüş değil. Ama buna rağmen ülkede hem iktidar koridorlarında, hem milliyetçi ve Dindar çevrelerde fazlasıyla tepki almış durumda. Filmin internette korsan versiyonları hızla yayılıyor.

'Mevcut Yönetime Tüküren Film'

Tepkilerin ortak paydası, Rusya'nın Ukrayna yüzünden Batı ile yeni bir Soğuk Savaş yaşadığı bir dönemde ülkenin aleyhinde Propaganda aracı olduğu yönünde. Filmi izlediğini söyleyen Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinski sert eleştirilerini saklamıyor. Bakan, 'Benzer bir film gerçek öykünün yaşandığı Colorado'da ya da Paris'in Arap mahallelerinin birinde veya güney İtalya'nın depresif bölgelerinde çekilebilirdi ama Yönetmen Batı'dan bu kadar prestijli ödülü zor alırdı' diyor. Medinski'ye göre 'mevcut yönetime tüküren bir film halkın vergileri ile çekilmemeli'.

Başbakan Medmedev'e Mektup Yolladı

St. Petersburg'da yerel Parlamento üyesi Vitali Milonov, 'Leviathan' filmine devlet fonundan verilen paranın geri alınması için Başbakan Dmitri Medvedev'e mektup yolladı bile. Ayrıca, Rus Ortodoks derneklerinden biri, filmin gösteriminin yasaklanması için kültür bakanlığına başvurdu.