Malatya'da ödül gecesi!

8. Malatya Uluslararası Film Festivali düzenlenen ödül töreniyle son buldu.


8. Malatya Uluslararası Film Festivali sona erdi. Festivalin sona ermesiyle birlikte festivalde yarışan en iyi filmler de görkemli bir ödül töreninde onurlandırıldı. Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’nda kırmızı halı geçişi ile başlayan ödül gecesinde sunuculuğu Yekta Kopan yaptı. Çok sayıda sinemaseveri bir araya getiren festivale Malatyalılar da büyük ilgi gösterdi. Törene 'En İyi Film Ödülü' de dahil olmak üzere beş dalda ödül alan Mahmut Fazıl Coşkun imzalı 'Anons' damga vurdu. Banu Sıvacı 'nın yönettiği 'Güvercin' de beş heykelciğe kavuşurken, Ezgi Mola 'lı 'Aydede' dört ödülle onu takip etti.

Festival direktörü Suat Köçer’in teşekkür konuşması ile başlayan gecede ilk ödül Uluslararası Kısa Metraj dalında 'The Teacher' filmine verildi. Ödülü, Filistin Kültür Bakanlığı'na bağlı sinema bölümünün direktörlüğünü yürüten Lina Bokhary, filmin yönetmeni Maxim Elagin’e takdim etti.

Ulusal Kısa Metraj Dalında En İyi Film ödülü 'Sonsuz' filmine giderken, Jüri Özel Ödülü ise 'Her Şey Yolunda' filmine layık görüldü. Ödüller jüri üyesi yönetmen Emre Konuk tarafından takdim edildi.

Malatya Film Platformu’nda Senaryo Geliştirme Destek Ödülü ise 'Bir Tutam Karanfil', 'Kurt' ve 'Zamanımızın Bir Kahramanı' adlı filmlere verildi. Ödüller, Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu tarafından verildi.

Film Platformu TRT Kısa Film Yapım Desteği ise 'Kar, Kış, Kıyamet' ve 'Kendini Gömen Adam' ve 'Zemberek' filmlerine gitti. Malatya Uluslararası Film Festivali Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü’ne ise 'Aralık' filmi layık görüldü. TRT Ön Alım Yapım Desteği de 'Bir Düş Gördüm' filmine verildi.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film: The Load / Yük

Festivalde daha sonra Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde en iyilere geçildi. Dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan ’ın jüri başkanlığını üstlendiği Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde Jüri Özel Ödülü, 'Aga' filmine gitti.

Kristal Kayısı En İyi Uluslararası Uzun Metraj Filmi ödülü ise Ognjen Glavonic’in yönettiği 'The Load / Yük' filmine verildi. Jüri Başkanı Nuri Bilge Ceylan, ödül töreninde yaptığı kısa konuşmada, “Çok iyi filmler vardı, jürideki arkadaşlarla bayağı tartıştık, oy birliğine yakın sonuçlar aldık. Ben ilk defa Malatya’ya geliyorum, çok sevdim ve memnun kaldım. Organizasyon sorunsuz oldu.” ifadelerine yer verdi.

Toplam 18 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde ise ‘En İyi Film Yönetmeni’ dalında ‘Halef’ filmi ile Murat Düzgünoğlu ve ‘Anons’ filmi ile Mahmut Fazıl Coşkun ödüle layık görüldü. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Lütfü Akad En İyi İlk Film Ödülü ise Vuslat Sarçoğlu’nun ‘Borç’ adlı filmine gitti.

Ulusal Uzun Metraj Film Ödülleri

Gecede, Ulusal Uzun Metraj Film yarışması Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü 'Güvercin' filmine verilirken, SİYAD en iyi film ödülüne de 'Anons' filmi layık görüldü.

Umut Vaat Eden Kristal Kayısı En İyi Erkek Oyuncu 'Aydede' filmi ile Bilal Çelik ’e verilirken Umut Vaat Eden Kadın Oyuncu dalında ise ödül 'Dört Köşeli Üçgen' filmi ile Şilan Düzdaban’a gitti.

Malatyalı sanatçı Fahri Kayahan adına verilen En İyi Film Müziği Ödülü, 'Güvercin' filmi ile Canset Özge Can ’a verilirken, En İyi Görüntü Yönetmeni dalında ise ödül 'Anons' filmi ile Kruum Rodrigues’e gitti.

Kristal Kayısı En İyi Kurgu ödülü 'Güvercin' filmi ile Mesut Ulutaş ’a giderken, En iyi Sanat Yönetmeni ödülü de 'Anons' filmi ile Osman Özcan ’a verildi.

Gecede Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü 'Güvercin' filmi ile Ruhi Sarı ’ya giderken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü de 'Aydede' filmi ile Banu Fotocan ’a takdim edildi.

Kristal Kayısı En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise iki isme verildi. Festivalde, en iyi erkek oyuncu ödüllerini Güvercin filmi ile Kemal Burak Alper ve Halef Filmi ile Baran Şükrü Babacan aldı.

En İyi Kadın Oyuncu ödülüne Aydede filmi ile Ezgi Mola seçilirken, Kemal Sunal Halk Jürisi ödülüne ise Çınar filmi layık görüldü. Yine Kristal Kayısı En İyi Senaryo ödülü de Aydede filmi ile Abdurrahman Öner ’e gitti. En İyi Yönetmen ödülü ise Anons Filmi ile Mahmut Fazıl Coşkun’un oldu.

Ödül gecesi, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Geceye Festival Onursal Başkanı Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat , Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Sayın, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın yanı sıra Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Oyuncu Şerif Sezer , İpek Tuzcuoğlu , Haluk Piyes gibi ünlü isimler de katıldı.

Gecenin 'En'leri

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Ödülü: 'Anons'
En İyi Yönetmen Ödülü: Mahmut Fazıl Coşkun - 'Anons'
En İyi Senaryo Ödülü: Abdurrahman Öner - 'Aydede'
Kemal Sunal Halk Jürisi En İyi Film Ödülü: 'Çınar'
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Ezgi Mola - 'Aydede'
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Kemal Burak Alper - 'Güvercin' / Baran Şükrü Babacan - 'Halef'
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Banu Fotocan - 'Aydede'
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Ruhi Sarı - 'Güvercin'
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Osman Özcan - 'Anons'
En İyi Kurgu Ödülü: Mesut Ulutaş - 'Güvercin'
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Krumm Rodrigues - 'Anons'
Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü: Canset Özge Can - 'Güvercin'
Umut Vadeden Kadın Oyuncu Ödülü: Şilan Düzbadan - 'Dört Köşeli Üçgen'
Umut Vadeden Erkek Oyuncu Ödülü: Bilal Çelik - 'Aydede'
SİYAD En İyi Film Ödülü: 'Anons'
Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü: 'Güvercin'
Lütfi Akad En İyi İlk Film Ödülü: 'Borç' - Vuslat Saraçoğlu
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: 'Halef' - Murat Düzgünoğlu

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Ödülü: 'The Load / Yük'
Jüri Özel Ödülü: 'Aga'

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film Ödülü: 'Sonsuz'
En İyi 2. Kısa Film Ödülü: 'Kimse Elimi Tutmasın'
En İyi 3. Kısa Film Ödülü: 'Pantolon'
Jüri Özel Kısa Film Ödülü: 'Her Şey Yolunda'

Uluslararası Kısa Film Yarışması En İyi Film Ödülü: 'The Teacher'
TRT Ön Alım Destek Ödülü: 'Bir Düş Gördüm'
Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü: 'Aralık'
TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülü: 'Zemberek', 'Kendini Gömen Adam' ve 'Kar Kış Kıyamet'
Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülü: 'Bir Tutam Karanfil', 'Kurt' ve 'Zamanımızın Bir Kahramanı'