Memduh Ün'ün Fatma Girik'i kızdıran vasiyeti!

Fatma Girik hayat arkadaşının vasiyetini açıkladı.


Fatma Girik hayat arkadaşının vasiyetini açıkladı. Memduh, 'Ben ölünce evlen biriyle, sana vasiyetimdir' dedi. Kızdım.

Funda Karayel, Günaydın'daki köşesinde Hollanda'da düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali'nde buluştuğu Fatma Girik'le sohbetini yazdı. Girik, Memduh Ün 'ün vasiyetini de açıkladı işte yazıdan o bölüm:

Memduh Ün'ün vasiyeti neydi?

Festivalin bu yılki onur konukları, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit 'ti... Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü alan Hülya Koçyiğit, sinemaseverlere 'Sizin sayenizde bu ödülü aldım' dedi. Kendisinden öğrenecek o kadar çok şey var ki... Saatlerce konuşsun, sıkılmadan dinlenir. Efsanevi yıldızları tanıdıkça, 'Yeşilçam başkadır' sözünü daha iyi anlıyor insan.  

Tören sonrası hep birlikte Lahey'e, Büyükelçi Sadık Arslan'ın verdiği resepsiyona gittik. Resepsiyon sırasında Fatma Girik'e, 56 yıllık hayat arkadaşı Memduh Ün'ün vasiyetini sorup ekledim, 'Sanırım sizin evlenmenizi vasiyet etmiş...' Kahkahayı patlatıp işin aslını anlattı. Memduh Ün, ömrünün son günlerinde 'Fatma ben ölürsem, git evlen biriyle;sana vasiyetimdir' demiş. Girik de, 'Bu kadar yıl ne yapacağıma karıştın, bırak artık sonrasına da ben karar vereyim' demiş.  

Fatma Girik'in hikayeleri kitap olmalı. Sohbetimiz sırasında;50 kere setten kovulduğunu, hatta bir gün Atıf Yılmaz 'ın kendisi için 'Nereden buldunuz bu çirkini? Size güzel birini bulun demedim mi? ' dediğini anlattı. Ben de 'Genç oyuncular, iki kere setten kovulsalar sektöre küserler' dedim. 'Tabii ya kolay mı... Ama gençler korkmasınlar, her şeyin üstesinden gelirler' dedi usta oyuncu. Girik, festivallerle ilgili genel bir eleştiride de bulundu. 'Neden hep erkeklere onur ödülü veriyorlar? ' dediğimde, 'Kadın oyuncuların hepsi ölmüş, öyle diyorlar. Eğer öldüyse, kızını-oğlunu çağırın, ödülünü verin. Hep erkekler ödül alır mı! ' diye yanıt verdi.