Merakla beklenen ödüllü filmden yeni fragman!

76. Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen Boyalı Kuş’un fragmanı geldi.


Jerzy Kosinski ‘nin tartışmalara yol açan ve yıllarca Polonya’da yasaklı kitaplar listesinde yer alan romanından uyarlanan filmden yeni fragman geldi. İzleyiciye II. Dünya Savaşı’nın dünyasını gösteren film, Venedik Film Festivali’nde ödül almıştı.

Film, Doğu Avrupa’da II. Dünya Savaşı’nın izlerinin nasıl hissedildiğini Polonyalı yahudi bir çocuğun hikayesine odaklanarak sunuyor. Savaş sırasında kimsesiz kalan bir çocuk, yapayalnız bir şekilde köyleri dolaşmaya başlar. Bu sırada birçok korkunç şeye şahit olur. Savaşın akıl almaz şiddetiyle dolu, sonu belirsiz yolculukta ilerleyen küçük çocuk, savaş bittiğinde bir daha asla aynı olmayacaktır. 

Bir savaş filmine göre objektif kalmaya çalışan senaristin bu çabası büyük beğeni topladı. Klişelerden ve melodramdan uzak kalarak savaşın dehşetini insan ve doğa manzaraları sunuyor. Yönetmen Václav Marhoul , filmin özünde şiirin bulunduğunu ve etrafı dehşetle dolu olmasına rağmen küçük çocuğun özünün iyi kaldığını söylüyor. 

Daha önce Tobruk’u yöneten Çekyalı yönetmen Václav Marhoul, Boyalı Kuş / The Painted Bird’ü 35mm filmle, siyah beyaz formatta çekti. Fazla emek isteyen bu çekimler sonucu dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nden de eli boş dönmedi. 

Filmin oyuncu kadrosunda Stellan Skarsgård , Harvey Keitel , Barry Pepper , Udo Kier gibi isimler yer alıyor.

Vladimír Smutny’nin kazandığı En İyi Görüntü Yönetmeni ödülüyle festivalden ödülle dönen film 3 Nisan’da vizyona girecek.