Mert Fırat: Ödüllü Filmlere Gidilmiyor

Ünlü oyuncu üniversite öğrencilerine konuştu.'Bir Varmış Bir Yokmuş' filmi ekibi, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerinin (İEÜ) misafiri oldu. Yönetmen İlksen Başarır , yapımcı Hazan Dut ve oyuncu Fırat, 'Türkiye Film Endüstrisinin Güncel Sorunları' başlıklı panelde öğrencilerin sorularını cevapladı.

Oyuncu Mert Fırat , Türkiye’de ödüllü filmlere gidilmediğini, ödül almanın üstten bakma hissi verdiğini belirterek, sinemanın eğlencenin yanısıra değiştirici, düşündürücü etkisi bulunduğunu söyledi. Toplumsal içerikli filmleri son yıllarda üretmekte zorlandıklarını ifade eden Fırat, politik bir filmin salonda vizyona girmesinin zor olduğuna dikkat çekti. 

‘Diziler Sinemayı ve Tiyatroyu Besliyor’

Birçok oyuncunun tiyatro veya film yapabilmek için dizilerde oynadığını aktaran Fırat, dizilerin başlıbaşına film olduğunu ifade etti. Dizilerin film kadar uzun olduğuna, bu sektörün de sinemaya ve tiyatroya katkısı olduğuna dikkat çeken Fırat, “Yeni kameralar, lensler, ses kayıt cihazları, yeni programlar geliyor. Bunlar, diziler sayesinde geliyor. Dizi sektörünün, sinema ve tiyatroya bile katkısı oluyor. Performansta bir farklılık varsa sebebi zaman kısıtlılığıdır. Kelebeğin Rüyası filmini 16 hafta çektik ama dizide bir gün içinde 24 sayfa çekiyoruz. Ne yönetmen ne de oyuncu için farklı plan ve deneme alamıyoruz.” diye konuştu. 

Yapımcı Hazal Dut da 2014 Aralık ayına kadar 130'un üzerinde Türk filmi yapıldığını ancak bazılarının yayımlanma imkanı bulamadığını aktardı. Dut, filmleri seyirciyle buluşturmanın zor bir süreç olduğunu vurguladı.