Moskova Uluslararası Film Festivali sona erdi

Festival düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.


Sinema sektörünün önemli festivallerinden kabul edilen 37. Moskova Uluslararası Film Festivali düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Festivalde en iyi filme verilen 'Aziz Altın Georgiy' ödülünü Bulgaristan yapımı 'Losers' kazandı. Ivaylo Hristov 'un yönettiği filmde, küçük bir kasabada yaşayan liselilerin hikayesi anlatılıyor. 

Rus yönetmen Irina Yevteyeva'nın 'Arventur' filmi de festival özel ödülüne layık görüldü.

Festivalin en iyi yönetmen ödülünü Danimarkalı Frederikke Aspöck aldı. En iyi erkek oyuncu ödülünü 'Bariyer' filmindeki performansıyla Kazak aktör Erkebulan Dayırov kazanırken, en iyi kadın oyuncu ödülü 'Orlean' filmindeki rolüyle Elena Lyadova 'ya verildi. 

Moskova Film Festivali Başkanı Nikita Mihalkov, festivalin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 7 günde 307 filmin beyaz perdeye taşındığı festivali 55 bin sinemaseverin takip ettiğini söyledi. 

Moskova'daki Rossiya tiyatrosunda düzenlenen festivalin jüri başkanlığını Fransız yapımcı Jean-Jacques Annaud üstlendi. Festivale, Rusya, İspanya, Fransa, İran, Bulgaristan ve Sırbistan başta olmak üzere birçok ülkeden film katıldı.

Festival tarihinde ilk kez bu sene 'Dünden bugüne Türkiye sineması' adı altında Türkiye bölümü açıldı. Bu kapsamda 10 kadar Türk filmi beyaz perdeye yansıtıldı.