Mustang Avrupa Film Ödüllerine aday

Film Fipresci tarafından verilen ödüle aday gösterildi.


Fransa’nın yabancı dilde Oscar adayı seçilen ve katıldığı tüm festivallerden ödüllerle dönen Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği Mustang filmi Avrupa’nın Oscar’ları olarak nitelendirilen Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü ve Ffipresci tarafından verilen Keşif Ödülü’ne aday gösterildi. 

Avrupa Film Akademisi, 28. Avrupa Film Ödülleri’nin adaylarını bu hafta sonu açıkladı. Mustang En İyi Film Ödülü kategorisinde Roy Andersson’un geçen sene Venedik’te Altın Arslan alan filmi İnsanları Seyreden Güvercin, bu sene Cannes’da Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanan Grímur Hákonarson’un yönettiği İnatçılar, yine Cannes’da Jüri Ödülü’nü alan Yorgos Lanthimos’un son filmi The Lobster, Berlin Film Festivali’nde görüntü yönetmenine Gümüş Ayı kazandıran Victoria ve ünlü İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun son filmi Gençlik gibi önemli filmlerle yarışacak. 

31 Avrupa ülkesini kapsayan, 2015'in En İyi 52 film listesine giren yapımlar, Avrupa Film Akademisi'ne (European Film Academy) üye üç binin üzerinde yönetmen, oyuncu ve senaristin oyları ile belirleniyor. Ödül Töreni 12 Aralık 2015 tarihinde, Berlin'de yapılacak.

Bir Karadeniz kasabasında büyükanneleriyle yaşayan, büyüme çağındaki 5 yetim kız kardeşin maruz kaldıkları toplumsal baskıya karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini ve özgürlük arayışlarını masalsı bir tonla anlatan filmin başrollerinde Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu , Elit İşcan , Tuğba Sunguroğlu , İlayda Akdoğan , Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan yer alıyor. 

Türk-Fransız-Alman ortak yapımı Mustang, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirmiş ve dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. 23 Ekim’de Türkiye’de vizyona giren film, daha önce vizyona girdiği Fransa’da bugüne kadar 450.000 kişi tarafından izlenerek büyük bir başarıya erişti.