Naz Elmas: Bu rol için çok heyecanlıyım!

İlk kadın belediye başkanı Leyla Atakan'ın hayatı beyaz perdeye geliyor.


İlk kadın belediye başkanlarından Leyla Atakan'ın hayatı film oluyor. Yönetmenliğini Mustafa Yılmaz 'ın üstlendiği 'Leyla Hanım' filminde, Leyla Atakan'ı Naz Elmas canlandıracak.

Geçen hafta İzmit'te gerçekleşen tanıtıma katılan oyuncu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte Leyla Atakan'ı ölümünün 50'nci yılında kabri başında anma programına katıldı.

'Leyla Hanımı oynamak çok büyük bir onur'

Leyla Atakan’ı senaryoyu okumadan önce bildiğini ve rol teklifi geldiğinde heyecanlandığını anlatan başrol oyuncusu Naz Elmas, 'Aslında çok sevinçliyim, çünkü çok heyecanlıyım. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok güzel anlattılar. Leyla Hanımı oynamak tabii ki çok büyük bir onur.

Çünkü bahsedilen yıllarda kadın- erkek eşitliği tartışılırken, Leyla Hanım´ın o genç yaşında, 30’lu yaşlarında bu mücadeleyi vermesi, İzmit’i ve halkını bu kadar sevmesi, ileri görüşlülüğü, siyasi duruşu, insanlara yaklaşımı ve merhameti beni en etkileyen kısımları oldu.

Zaten bir proje geldiğinde ilk istediğim şey senaryo oluyor. Ama ben Leyla Hanımı öncesinde biliyordum. Benim için gerçekten büyük bir onur oldu. Bugün, burada olmaktan çok mutluluk duyuyorum. Fiziksel benzerlik, insan içerisinde o ruhu taşıyıp ete kemiğe büründürdüğü zaman simaen de olsa iyiden iyiye benzemeye, yaşamaya başlıyor. İnşallah güzel bir iş olacak' şeklinde konuştu.

Oyuncu kadrosunda Mehmet Çepiç , Ece Müderrisoğlu , Murat Aydın ve Gamze Dar 'ın da yer aldığı filmin 28 Haziran'da gösterime girmesi planlanıyor.

Leyla Atakan kimdir?

22 Ağustos 1925 tarihinde Kocaeli'nde dünyaya gelmiştir. İstiklal Savaşı kahramanlarından Orgeneral Hasan Atakan'ın kızıdır. Trabzon Lisesi'nden mezun olmuştur. Tek dereceli seçim sistemiyle seçilen ilk kadın belediye başkanı olmuştur. 1968 - 1971 yılları arasında Kocaeli'de belediye başkanlığı yapmıştır.

Kocaeli'de çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalışmaları olan Leyla Atakan, 1955 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nin Maşukiye Köyü'nde ocak başkanı olarak siyaset hayatına başlamıştır. 1963 yılında CHP Kocaeli il başkanı olmuştur. 1968 yılı yerel seçimlerinde İzmit Belediye Başkanlığı'na Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday olmuş ve belediye başkanı seçilmiştir. Bu başarısıyla Türkiye'de doğrudan seçilen ilk kadın belediye başkanı olmuştur.

Belediye başkanlığı döneminde İzmit'te altyapı, imar, şehircilik ve sosyal hizmet alanında birçok sorunu çözmüştür. Günümüzde hala kullanılmaya devam eden Kocaeli Fuarı'nı İzmit Körfezi'nin bataklık olan kısmında gerekli çalışmalar yaparak kurmuş ve 28 Haziran 1969 yılında Kocaeli Sanayi Sergisi olarak açılmıştır.

10 Şubat 1971 yılında Değirmendere'den İzmit'e dönerken içinde bulunduğu araç bir kamyona çarpınca hayatını kaybetmiştir.