Oscar aday adayımız belli oldu!

Türkiye'nin uluslararası kategoride Oscar adayı '7. Koğuştaki Mucize' oldu.


Bu yıl 93. kez düzenlenecek olan dünyanın en prestijli ödüllerinden Akademi Ödülleri'nde ülkelerin uluslararası kategoride adayları yavaş yavaş belli olmaya başladı ve birçok ülke ağustos ayından itibaren En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışabilmek için aday filmlerini açıkladı.

 

Bu bağlamda Türkiye'nin adayı ise geçtiğimiz yıl en çok konuşulan ve Netflix aracılığıyla dünya çapında en çok izlenen filmlerinden biri olan 7. Koğuştaki Mucize oldu. Yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin 'in oturduğu 7. Koğuştaki Mucize, eğer Akademi üyeleri tarafından yeterli oya sahip olursa En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışma şansı kazanacak.

Türkiye'nin Oscar adayı olabilmek için seçici kurula 23 film başvuru yapmıştı. Seçici kurul başvuruları değerlendirmek için toplantısını bugün gerçekleştirdi. 7. Koğuştaki Mucize öncelikle ülkemizde vizyona girdiği dönemde uzun bir süre boyunca gişenin zirvesinde yer aldı. Netflix'in haklarını satın almasının ardından ise Fransa, Arjantin, Brezilya gibi ülkelerde en çok izlenen yapımlar arasına girdi.

Başrolüne Aras Bulut İynemli ve  Nisa Sofiya Aksongur 'u yerleştiren filmin konusu ise şöyle: 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediniyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo'nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova'nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?