Oscar'da salgın revizyonu!

Oscar ödüllerine adaylık için vizyona girme şartı bu yıla mahsus kaldırıldı.


Yeni tip coronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını gölgesinde yeni toplantısını gerçekleştiren Akademi, Oscar Ödülleri için birtakım değişikliklere gitme kararı aldı.

Akademi'nin aldığı değişiklik kararlarından öne çıkan madde, bir filmin Oscar adaylığına uygun olabilmesi için Los Angeles'da en az bir hafta sinema gösteriminde kalmış olması şartı bu yıla mahsus kaldırıldı. Bu değişiklik dijital olarak yayınlanan filmlerin de önümüzdeki Oscar töreni için aday olabileceği anlamına geliyor. Ancak bu durum sadece dijital olarak yayınlanan filmlerden daha önceden planlanmış bir vizyon tarihine sahip olma şartına bağlı.  Yani Akademi bu değişikliği sadece salgın sebebiyle vizyonu etkilenen filmlerin bir hak kaybına uğramaması için gerçekleştiriyor. Dijital olarak yayınlanan filmlerin, sadece Akademi üyelerine açık olacak stream platformunda 60 gün boyunca erişime açık olması da isteniyor.

Yeni şehirler eklendi

Filmlerin büyüsünü salonlarda tecrübe etmekten daha özel bir yol olmadığının belirtildiği Akademi açıklamasında, sinemaların açılması sonrası en az yedi gün vizyonda olma şartının tekrardan getirileceği ve Los Angeles'ın yanına New York City, the Bay Area, Chicago, Miami ve Atlanta'nın da ekleneceği yer alıyor.

İki ödül birleştirildi

Oscar Ödülleri'nde yapılan bir diğer değişiklik ise ses kategorilerinde oldu. Alınan karar sonrası En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu kategorileri birleştirildi. Böylelikle Oscar Ödülleri'nde dağıtılan toplam ödül sayısı 24'ten 23'e düşmüş oldu.

Akademi üyeleri ilk kez belli koşullar altında uluslararası filmlerin ön seçim aşamasına dahil olurken, özgün müzik kategorisi adaylığa uygunluk şartlarında da bazı değişikliklere gidildi. Bu kategoriye aday olabilmek için bir filmin müziklerinin en az %60'ının özgün olması beklenirken, bir evren ya da seriye dahil filmler için ise minimum %80 özgün müzik içerme şartı aranacak.

Gelecek yıl 93.'sü düzenlenecek Oscar Ödülleri, 28 Şubat 2021 tarihinde sahiplerini bulacak.