Oscar'ın ayak sesleri!

Türkiye’nin Oscar adayı filmi ‘Ayla’ ödüle doymuyor.Her yıl ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen Uluslararası Asya Film Festivali'nin açılış filmi olan Ayla, festival izleyicilerinin oylarıyla finali önde göğüsleyerek 'En İyi Film' ödülünü kazandı. 

Ayla filmi, ilk kez bir Türk oyuncu olarak Tuba Büyüküstün 'ün de jürisinde yer aldığı Uluslararsı Asya Film Festivali'nde önemli filmlerle yarıştı.

Kahramanlarının hâlâ hayatta olduğu, gerçek bir hayat hikayesini beyazperdeye aktaran ‘Ayla’, Türkiye’nin Oscar adayı olarak rakipleri arasından sıyrılıp ilk 5 film arasına girmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Oscar öncesi katıldığı uluslararası festivallerde ülkemizi en iyi şekilde temsil eden ‘Ayla’, festivallerden ödülsüz dönmüyor. Güney Afrika’da düzenlenen Cape Town Uluslararası Film Festivali’nde Mustafa Presheva ile En İyi Kurgu Yönetmeni Ödülü’nün sahibi olan film, şimdi de Uluslararası Asya Film Festivali’nde izleyicilerin oylarıyla “En İyi Film” seçildi. 

Kore Savaşı sırasında Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin ölümden kurtardığı ve Ayla adını verdiği minik bir kız çocuğunu kızı gibi sahiplenmesi, savaş sürerken ayrılmak zorunda kalıp yarım yüzyıl sonra bir araya gelmelerini anlatan, yapımcılığını Mustafa Uslu ’nun üstlendiği, Can Ulkay ’ın yönettiği ‘Ayla’, savaşın en acılı halini evrensel ve zamansız bir sevgi hikayesine dönüştürüyor.